V Tovačově se po roce a půl otevře Spanilá věž, svítí novotou

V Tovačově na Přerovsku se po téměř roce a půl otevře městská dominanta, téměř sto metrů vysoká zámecká věž. Spanilá věž z roku 1492, která je tak nazývána pro svou výšku a štíhlý tvar, se rekonstruovala od listopadu roku 2013. Oprava vyšla na 15 milionů korun. Rekonstrukce si všimnou lidé z dalekého okolí. Věž nyní dostala novou světle okrovou barvu. Bude otevřena v sobotu společně se zámkem při příležitosti zahájení letošní návštěvnické sezony, řekla dnes ČTK kastelánka Květa Zajícová. 

"Oprava podle mne dopadla dobře. Zásadní je to, že se na věži udělala nová fasáda, to neunikne nikomu. Věž nyní vypadá jinak, břízolitovou omítku vystřídal světlý okrový odstín. Uvnitř věže se také obnovovaly všechny kamenné prvky, restaurovaly se vnější portály a opravovaly se i některé dřevěné a kovové prvky. Renovovány jsou také vstupní dveře i dřevěná podlaha," uvedla kastelánka. 
    
Věž se uzavřela po předloňské návštěvnické sezoně. Loni tak byla během sezony pro návštěvníky uzavřená. Rekonstrukce památky byla ukončena na konci loňského roku, poprvé se do ní budou moci návštěvníci dostat právě v sobotu. "Ve věži jsou nyní volně přístupně dvě věžní komnaty, jedna při výstupu na věž a jedna v přízemí. Další dvě jsou přístupné v rámci prohlídky," dodala kastelánka zámku. 
    
Na opravu věže mělo město původně vyčleněno za pomoci evropských dotací bezmála deset milionů korun. Náklady se však nakonec zvýšily, neboť se při rekonstrukci zjistilo, že se musí původní fasáda sundat a udělat nová. Celková oprava tak podle kastelánky vyšla na zhruba 15 milionů korun. Starosta Leon Bouchal už dříve ČTK řekl, že zámek se svou věží má pro město zásadní význam. Památku podle něj každoročně navštíví na 20.000 lidí, valná většina z nich míří na věž. 
    
Spanilá věž z roku 1492 je vysoká 96 metrů, byla postavena za Ctibora II. Tovačovského z Cimburka. Její portál je považován za nejstarší renesanční památku v zemích na sever od Alp. Zámek byl založen ve druhé polovině 11. století jako útočiště lovců a později přestavován ve vodní tvrz, opevněný hrad a renesanční zámek. 
 
zdroj: ČTK