Uklízení sněhu nemusí být dřina. Hrablo nebo frézu, podle čeho vybírat?

Odklízení napadaného sněhu se vyhne málokterý majitel rodinného domku, garáže nebo chalupy. Aby úklid sněhové nadílky nebyla fyzická dřina, je důležitý výběr vhodného nářadí či techniky. Podle čeho se orientovat radí Petr Tichý, specialista technické podpory společnosti Hecht.

Když hrablo, tak s kovovou hranou

Základem spokojené zimy, bez stresu s každou další sněhovou vločkou, je správná volba způsobu odklízení sněhu. Pokud se jedná o odklizení několika metrů čtverečních před vchodem a zametení navátého sněhu, pak určitě tradiční hrablo  a koště postačí. Výběr vhodného hrabla ale nepodceňujte. „První, na co je třeba dávat pozor, je pevná spodní hrana lopaty hrabla. Tato hrana je nejvíce namáhána, právě ona seškrabuje sníh z podkladu. Nejlevnější hrabla mají tuto hranu plastovou. Plast se rychle obrušuje, prohýbá se, a takovéto hrablo se hodí maximálně na tenkou vrstvu čerstvého prašanu na dokonale rovné ploše. Stačí 15 cm mokrého sněhu a hrablo se začne prohýbat, kroutit a je nepoužitelné. Hrana kvalitního hrabla musí být kovová a dostatečně pevná,” radí Petr Tichý, specialista technické podpory HECHT . Velikost hrabla pak volte podle plochy. Pokud potřebujete prohrábnout a proházet úzký chodníček, vystačíte běžně s hrablem o šířce okolo 40–50 cm. Prohazujete-li pravidelně parkovací plochu nebo příjezdovou cestu, poohlédněte se po hrablech se šířkou okolo 60–75 cm.

O level výš – aneb sněhové frézy

Sněhové frézy  pomohou s úklidem větší plochy, na které běžné hrablo již nestačí. Šetří tak nejen čas, ale také fyzické síly. Výběr frézy závisí na typu povrchu a frekvenci úklidu. „Sněhové frézy se liší podle výkonu motoru, šíře a výše záběru, typu šneku, který nabírá sníh, vzdálenosti odhozu sněhu, a především podle množství a kvality sněhu, se kterým si poradí. Zejména na základě těchto kritérií proto vybírejte frézu, která bude vašim potřebám nejlépe vyhovovat,“ doporučuje Petr Tichý, HECHT .

S vrstvou prašanu si poradí lehké sněhové frézy

S vrstvou čerstvě napadaného prašanu si snadno poradí menší, elektrické frézy. Ty bývají zpravidla řešeny jako jednostupňové. To znamená, že šnek frézy v jediném stupni sníh nabírá i odhazuje. Jsou vhodné pro odklízení neušlapaného sněhu na menších plochách.

Na velké plochy s ušlapaným sněhem volte sněhové frézy s vyšším výkonem

Jednostupňové frézy jsou lehké, snadno ovladatelné, ovšem výkon se nemůže rovnat silnějším dvoustupňovým frézám, ty bývají zpravidla benzínové. Dvoustupňová fréza v prvním stupni pomocí pevného ocelového šneku odkrojí a nahrne i zhutnělý sníh k lopatkám druhého stupně, které sníh dále podrtí a komínem odhodí i do vzdálenosti více než 10 m. Díky většímu záběru a výkonu jsou proto dvoustupňové frézy vhodné i na úklid větších ploch v oblastech, kde pravidelná nadílka sněhu není ničím výjimečným.