Menší vodní toky na Přerovsku jsou kvůli povodním pod kontrolou

Menší toky na Přerovsku v okolí Hranic začaly střežit desítky hladinoměrů a srážkoměrných stanic. Zařízení pomůže odborníkům okamžitě zjistit případný vzestup toků. Projekt za téměř 15 milionů korun by měl ochránit obyvatele před bleskovými povodněmi. 

Do rozšíření varovného a informačního systému se zapojilo město Hranice společně s 22 okolními obcemi, informoval ČTK mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. 
    
"Rok 2009 při bleskových povodních nám ukázal, že i menší toky dokážou napáchat velké škody. I potůčky v létě téměř vyschlé se dokážou při přívalových deštích rozvodnit a ohrožovat nejen majetky, ale i životy lidí, jak se nám potvrdilo v roce 2009. Z toho důvodu se snažíme zlepšit monitorování těchto toků a varování obyvatel," uvedl Bakovský. Podotkl, že město zvažuje i další opatření na tocích, jako je například příprava výstavby suchých poldrů. 
    
Celkem 24 hladinoměrů a deset srážkoměrných stanic bylo umístěno v regionu na středních a menších vodních tocích, jako je Velička, Ludina či Luha. Zařízení jsou napojena na počítačovou síť. Podobně je již delší dobu hlídaná před rizikem povodní také řeka Bečva. "Informace o případném vzestupu hladin těchto vodních toků se tak prakticky okamžitě dostávají na patřičná místa a obyvatelé tak mohou být, díky interaktivnímu mluvícímu zařízení a také pomocí SMS zpráv, varováni před blížící se povodní," doplnil mluvčí radnice. 
    
Včasné informování o blížící se povodni podle něj umožní lidem například lépe ochránit svůj majetek, odvézt auta či vystěhovat drahé věci do vyšších míst. Město ve spolupráci s dalšími 22 obcemi v okolí získalo na tento projekt evropskou dotaci, která pokryla 90 procent nákladů. 
    
Bleskové povodně postihly Hranicko na konci června roku 2009. K nejpostiženějším obcím patřily tehdy Hustopeče nad Bečvou či Bělotín, kde voda vystoupala místy až do dvou metrů. Řádění přírodního živlu si vyžádalo i lidský život, v Černotíně u Hranic bylo nalezeno tělo utonulého muže. V Hranicích se tehdy rozlily z břehů všechny menší vodní toky - Velička, Ludina i Račí potok, řeka Bečva zůstala v korytu. Byly zaplavené sklepy, auta, poškozené mostky a břehy. 
 
zdroj: ČTK