Cestovatel chce ve stostupňovém mrazu vydržet osm hodin

Osm hodin chce strávit ve stostupňovém mrazu cestoval a dobrodruh Marek Šimíček, který dnes odpoledne v Lázních Teplice nad Bečvou na Přerovsku teple oblečený ulehl do péřových spacáků umístěných ve speciální kryokomoře. Pokud osm hodin v třeskutém mrazu opravdu přečká, tak to bude zřejmě rekordní počin.

Šimíček se rozhodl otestovat v kryokomoře svoji fyzickou a psychickou odolnost, kterou zocelilo několik pěších výprav v okolí jezera Bajkal. "Už jsme v podobné komoře ležel při minus 93 stupních Celsia půl hodiny na zkoušku. Bylo to dobré a bylo mi horko. A to jsem na sobě neměl ani třetinu věcí, které mám teď. Zatím ale netuším, co bude za čtyři hodiny," řekl novinářům Šimíček v krátce předtím, než ve 14:00 prosklenými dvířky vstoupil do komory naplněné mrazivým oparem.
 
Před dnešním pokusem Šimíček zvýšil počet izolačních vrstev, které jeho tělo chrání před mrazem, protože mu při zkoušce bylo chladno od země. V mrazivé komoře proto ulehl na podložce do dvou speciálních spacáků, na kterých byl ještě přehoz. "Na sobě mám tričko, svetr a dost dobrou péřovou bundu. Ve spacáku není dobré být nějak moc dobře oblečený. Než zalehnu, tak mi bude určitě velké horko," podotkl Šimíček, jehož hlavu zdobila stará kožešinová čepice.
 
Před pokusem Šimíčka důkladně prohlédl lékař a odborníci na jeho tělo umístili čidla, která měří důležité životní funkce, jako je EKG, tělesná teplota či dýchání. Komunikovat s lidmi může Šimíček s obsluhou měřících přístrojů pomocí mobilního telefonu a vysílačky. "Vědci budou hlídat kvalitu atmosféry, abych měl co dýchat. Říkali mi s úsměvem, že když zmrznu, tak to vadit nebude. Nesmím se ale otrávit nebo udusit," dodal. Pokud například klesne Šimíčkovi tělesná teplota o tři stupně, tak bude pokus ukončen.
 
Zda a jak dlouho bude v kryokomoře spát, cestovatel zatím netuší. "Jestli tam budu ležet osm hodin, tak určitě usnu. Na jak dlouho, to je druhá věc," uvedl Šimíček, který před vstupem do komory moc nepil, aby pokus nezhatilo nutkání opustit spacák a jít si ulevit na toaletu.
 
Experty zajímá, jak se cestovatelovo tělo bude v extrémních podmínkách chovat. "Biomedicínské signály, které naměříme, by mohly být velmi zajímavé. Pro nás pokus bude zajímavý už jenom z toho důvodu, že teplota v komoře je strašně nízká a veškerá technika při těchto teplotách končí. Doufáme, že nám vše pojede. To bude hlavní vědecký přínos, že vůbec něco naměříme," řekl Zdeněk Slanina z katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství Vysoké školy báňské v Ostravě.
 
Anesteziolog Lubomír Šmuk, který na nevšední pokus dohlíží, novinářům řekl, že Šimíček by osm hodin v komoře měl zvládnout. "Jsem o tom stoprocentně přesvědčený, protože je výborně připravený. Už několikrát přespával v extrémních podmínkách kdesi na Sibiři, kde jsou teploty okolo 60, 70 či 80 stupňů pod nulou," míní. Lékař ale netuší, zda se Šimíčkovi podaří v hlubokém mrazu usnout, nebo zda plánovaných osm hodin probdí.
 
zdroj: ČTK