Záplavy v Čechách poničily stovky hektarů se zeleninou

Záplavy ve středních a severních Čechách poničily několik stovek hektarů polí se zeleninou, kterou pěstitelé zřejmě nebudou moci sklidit. Pod vodou je nyní zhruba šest procent tuzemských polí se zeleninou, řekl dnes ČTK předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman.  

"Aktuálně je záplavami poškozeno zhruba 500 hektarů polí se zeleninou především ve středních Čechách. Situace se ale už začíná zhoršovat i v severních Čechách," uved Zeman, podle kterého hladiny řek v těchto krajích stále stoupají, takže rozloha zaplavených polí se zeleninou se zřejmě ještě zvýší.
 
Největší škody velká voda napáchala pěstitelům zeleniny na Mělnicku a Nymbursku. Farmáři se pomalu smiřují s tím, že voda z rozlitých řek úrodu zeleniny nenávratně zničila. "Voda v polích stojí a porosty jsou zničené, takže zelenina z většiny zaplavených ploch zřejmě nepůjde sklidit. Záleží, jak dlouho budou pole zaplavena," podotkl Zeman.
 
Škody podle něj zatím nelze vyčíslit. V Česku se letos zelenina pěstuje na 9500 hektarech půdy, takže výpadek dodávek zeleniny na tuzemský trh by neměl být citelný. "Podíl zaplavených ploch je zatím relativně nízký a zákazník by to neměl poznat," podotkl Zeman.
 
zdroj: ČTK