Za pěstování konopí na střední Moravě si muž odpyká devět let

Za pěstování konopí v pěstírnách v Plumlově, Prostějově a Přerově si devětatřicetiletý Roman Vaněk odpyká ve vězení definitivně devět let. Rozhodl to včera Vrchní soud v Olomouci. Případem se zabýval znovu poté, co mu jej vrátil Nejvyšší soud. Odvolací soud doplnil důkazy o tom, že muž pěstováním získal značný prospěch, což je více než půl milionu korun.

"Trest jsme znovu posuzovali. Jde o trest úhrnný za dva trestné činy, muž pěstoval konopí ve třech pěstírnách. V sazbě osm až 12 let je devítiletý trest přiměřený a spravedlivý," řekl ČTK mluvčí olomouckého vrchního soudu Vladimír Lichnovský.
 
Muž konopí pěstoval v Prostějově ve sklepě rodinného domu, v bývalé kotelně na okraji Plumlova na Prostějovsku a v bývalé vodárně v zahrádkářské kolonii u Přerova. Kriminalisté tam našli i techniku, do které muž investoval velké peníze. V Plumlově mu za odměnu 10.000 korun měsíčně pomáhal s pěstováním muž, který byl už dříve pravomocně potrestán třemi lety vězení.
 
Odvolací soud na popud Nejvyššího soudu konkretizoval své odůvodnění v tom, že Vaněk pěstováním konopí získal značný prospěch. Obžalovaného soud znovu vyslechl a doplnil dokazování o zprávu Národní protidrogové centrály. "Uvádí, že za kilogram mohli prodejci získat až 70.000 korun. Obžalovaný přitom vypěstoval až 40 kilogramů hmoty," uvedl mluvčí soudu. Dodal, že po započtení všech nákladů, který Vaněk s chodem pěstíren měl, mohl získat prospěch až milion korun.
 
Muž, který podniká v zahradnictví, se ke všemu již dříve přiznal. Tvrdil však, že se do pěstování pustil kvůli získání zkušeností. Chtěl je prý využít v souvislosti s následnou legalizací pěstování marihuany pro léčebné účely. Soud mu to neuvěřil.
 
Policisté v pěstírnách zabavili asi 15 kilogramů sušeného konopí a více než 2000 různě velkých rostlin. Muže dopadli předloni v březnu. Kriminalisté tehdy uvedli, že co do kvality drogy i množství zajištěných rostlin jde o nadstandardní případ. Muž při černém odběru způsobil elektrárnám škodu 1,7 milionu korun. Soud mu ji uložil uhradit.
 
zdroj: ČTK