Vánoční strom je už postaven

Chladné, ale slunečné počasí provázelo v sobotu pracovníky technických služeb, kteří káceli, převáželi a usazovali na své nové místo vánoční strom. Jedle bělokorá, která pochází z Želatovské ulice, je stará přes čtyřicet let.  

„Strom jsme objevili díky Přerovanům, kteří nám na něj dali tip. Stál totiž u panelového domu tak blízko, že už příliš stínil,“ uvedl vedoucí Střediska Veřejná zeleň Technických služeb města Přerova Ivan Macháček. 

Kácení, umístění do vlečky a převoz na náměstí T. G. Masaryka trval zhruba dvě hodiny. Události přihlížela asi desítka obyvatel. „Myslím, že těm, kterým strom rostl přímo pod okny domu, se ulevilo. Ale překvapilo mě, že je tak krásně rostlý i přesto, že v podstatě živořil na tak malém prostoru. Bude z něho určitě krásný vánoční strom,“ svěřil se jeden z přihlížejících Josef Dvorský. Při převozu, který byl bezproblémový, asistovali i strážníci městské policie, kteří museli na krátký čas omezit dopravu.

Jehličnan měří osmnáct metrů, třemi metry je ukotvený v zemi. „Nechali jsme si vypracovat statický posudek, který potvrdil, že to děláme správně. Otvor má betonový základ a hluboký je tři metry. Nějaký pád opravdu nehrozí,“ ujistil provozní náměstek Technických služeb města Přerova Tomáš Lolek. 

Z vánočního stromu na náměstí jsou nadšené nejvíce děti. „Je to strom z naší ulice, takže se mi líbí moc. Viděli jsme, jak ho převáželi kolem našeho domu,“ řekl Jarda Bartl. Jeho bratr Teodor se už těší, jak ho budou strojit. 

S výzdobou se začne příští týden, poprvé se rozzáří ve čtvrtek 30. listopadu.