V Přerově byly přes zimu pokáceny desítky starých stromů

V Přerově byly v zimě pokáceny čtyři desítky starých a nemocných stromů, které město nahradí novou výsadbou. Dalších deset vytipovaných stromů padne k zemi do konce března a některé dřeviny budou v Přerově před příchodem jara ořezány, aby se zlepšil jejich stav. ČTK to dnes řekl vedoucí odboru majetku magistrátu Zdeněk Vojtášek. 

"Redukce je nutná z bezpečnostních důvodů. Stromy mají třeba suché větve, které by se lámaly i při menším poryvu větru. Některé dřeviny způsobují potíže řidičům, kteří skrz stromy nemají přehled na silnici, takže i toto musíme zohlednit," uvedl Vojtášek. 
    
Některým obyvatelům Přerova se kácení vzrostlých stromů podle Vojtáška nezamlouvá a míní, že odborníci posílají k zemi zdravé stromy, protože překážejí. "Není to ale pravda. Vytipované dřeviny je ve většině případů nutno pokácet především ze špatných zdravotních důvodů. Stromy mají dutiny, trápí je hniloba, prosychání větví, poškození kořenového systému, nebo mají narušenou stabilitu. To ale laik na první pohled zcela jistě nepozná," uvedla Svatava Doupalová z magistrátu. 
    
O kácení některých stromů žádají občas město i nájemníci bytů, kteří si stěžují, že jim vysoká dřevina způsobuje doma tmu a vlhkost. V době vegetace radnice průběžně vyhodnocuje požadavky na kácení stromů či ořezy. Každou žádost na místě vyhodnotí a posoudí odborníci. "Na některé stromy se pak speciálně zpracovává bezpečnostně provozní posouzení odborným znalcem. Žádost o povolení kácení dřeviny podává vlastník pozemku," dodal náměstek primátora Michal Zácha (ODS). 
 
zdroj: ČTK