U fiktivní nehody vlaků v Přerově zasahovaly stovky záchranářů

Houkání sirén a sténání desítek zraněných lidí se dnes odpoledne neslo okolím nákladového nádraží v Přerově, které se v rámci cvičení proměnilo v místo velké železniční nehody. Několik stovek hasičů a záchranářů zde zasahovalo u fiktivní srážky osobního vlaku s cisternovým vagonem převážejícím kyselinu. Největší cvičení v Olomouckém kraji za posledních deset let prověřilo společný postup i schopnosti členů složek záchranného systému.

Do cvičení se v Přerově zapojilo více než 300 hasičů, záchranářů a policistů z Olomouckého kraje i specialistů z Prahy a Brna. "Téma železniční nehody bylo zvoleno kvůli tomu, že při výběru místa letošního cvičení padla volba na Přerov, který je důležitým železničním uzlem," řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková, podle které příprava cvičení byla zahájena už v závěru loňského roku.
 
Hasiči a zdravotníci si museli poradit s fingovanou nehodou osobního vlaku, který narazil do vlaku s cisternami, z nichž po nárazu začala unikat kyselina sírová. V převráceném osobním vagonu zůstalo po srážce uvězněno 90 zraněných cestujících. Někteří byli zasaženi i kyselinou. Z vagonu se ozýval pláč, sténáni i hysterický křik figurantů.
 
Hasiči na místo srážky doběhli po svých, protože se stala v těžko přístupném terénu, což se při železničních nehodách stává poměrně často. Zraněné poté hasiči postupně vyprostili z vagonu, pod dohledem zdravotníků dekontaminovali od kyseliny a na nosítkách či speciálním kolejovém vozíku transportovali na několik stovek metrů vzdálené stanoviště lékařů.
 
Figuranti z řad studentů a vojáků se role zraněných cestujících zhostili velmi dobře a chvílemi nebylo poznat, že hasiči a záchranáři zasahují u fiktivní nehody. Reálný dojem umocnila dobrá práce maskérů, kteří figurantům vytvořili věrné napodobeniny oděrků i vážných poranění. "Je důležité, aby situace co nejvíce připomínala realitu a účastníci cvičení si připadali jako u opravdového zásahu," řekla Hacsiková.
 
Podle šéfa Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Iva Mareše podobná cvičení důkladně prověří koordinaci jednotlivých složek integrovaného záchranného systému. Při nehodách s mnoha zraněnými je důležité rychlé roztřídění pacientů podle toho, jak vážná jejich zranění jsou. Zranění jsou poté převezeni do nemocnic v kraji. V Přerově dnes byl i speciální tzv. traumateam, který jako předsunutá zdravotnická jednotka zasahuje u hromadných neštěstí a katastrof v Česku a zahraničí.
 
Při cvičení se dnes zapotili i figuranti v převráceném vagonu. "Byla jsem v kupé a připadala si jako při opravdové nehodě. Nechtěla bych to zažít v reálu," řekla ČTK jedna z figurantek. Její kolegyni museli ošetřit záchranáři, protože se jí při cvičení udělalo nevolno a měla potíže s dýcháním. "Poté, co lékaři stabilizovali její zdravotní stav, tak se rozhodla pokračovat ve cvičení," dodala Hacsiková.
 
zdroj: ČTK