Soud uložil ženě z Přerova devět let, připravila lidi o 11 mil. Kč

Za rozsáhlé podvody potrestal dnes olomoucký krajský soud Zuzanu Chrenčíkovou z Přerova devíti lety vězení. Věřitele připravila pod různými legendami o více než 11 milionů korun. Dalších téměř pět milionů korun měla ještě přislíbeno, lidé však v těchto případech její podvody včas odhalili. Žena vystupovala jako právnička či obchodnice s ropnými produkty. Za obdobné podvody už v minulosti byla odsouzena na 8,5 roku. Peníze musí poškozeným vrátit. 

Podle soudu žena připravila lidi o peníze nebo se o to pokusila ve 24 případech v letech 2010 až 2012. Chrenčíková podle soudu předstírala, že lidem zhodnotí peníze, peníze ale padly na její nákladný život. "Celá trestná činnost obžalované má základní společné rysy. Vydávala se za osobu s právnickým vzděláním, byť žádné nemá. Tvrdila, že pracuje pro společnosti British Petroleum nebo Lukoil, nikdy pro ně však nepracovala a v žádném případě neobchodovala s ropnými produkty. Nemá žádné kontakty, aby zajistila zhodnocení investic," uvedl soudce Eduard Ondrášek. 
    
Dvaapadesátiletá žena byla už souzena na Slovensku, stíhána byla i v Česku. Zpočátku vystupovala jako právnička. "Začala jezdit drahými auty a nosila pěkné oblečení. Poté se začala prezentovat jako obchodnice. Předstírala možnosti investic, získání úvěrů, vybírala za tím účelem peníze, nic z toho ale nebyla schopna zajistit," uvedl Ondrášek. 
    
Žena od lidí vylákala částky od 50.000 korun, poškození ji však svěřovali nakonec i milionové částky. O peníze přišli lidé z Olomouce, Přerova, Prostějova či z Prahy. Jejími klienty byli podle policie vesměs movití, vysokoškolsky vzdělaní lidé. Poškozené dokázala přesvědčit svým charismatickým vystupováním. Tvrdila, že musí zaplatit clo za dovoz ropy, že obchoduje na londýnské burze, ale peníze chtěla i na plastiku pro zahraniční klientelu. Chrenčíková u soudu tvrdila, že se v obchodech s ropou vyznala. Ovládá prý angličtinu, ruštinu a arabštinu. O peníze prý své věřitele nechtěla připravit. 
    
Podle kriminalistů žena vedla nákladný život, měla několik pronájmů a vlastnila i několik luxusních aut jako BMW či Audi. Vyhlášeno po ní bylo nakonec celostátní pátrání. Policie ji zadržela na silnici nedaleko Prostějova. 
 
zdroj: ČTK