Rekordní úrokové sazby pohání letní prodeje nových bytů. Hon na hypotéky ale letos skončí

Úrokové sazby u hypoték letos stále jen padají, což je skvělá zpráva pro zájemce o nové bydlení i pro developery. Rekordně nízké splátky lákají k pořízení nové nemovitosti desítky tisíc domácností. Statistiky ministerstva pro místní rozvoj říkají, že jen v prvním pololetí si hypotéku u některé z tuzemských bank sjednalo celkem 54 tisíc lidí, kteří získali celkem 102 miliard korun. Pozitivní čísla hlásí každý měsíc také ukazatel Fincentrum Hypoindex.  

Banky navíc ve druhé části hlavních prázdnin zintenzivnily boj o klienty a hlavně velcí hráči stlačili letošní dříve nemyslitelně nízké hypoteční úroky ještě o něco níže. Tato situace na hypotečním trhu se odráží v poptávce po novém bydlení, která je letos také rekordní. Jen v červenci a srpnu developeři podle statistik společnosti Ekospol v Praze prodali přes 600 nových bytů, což je na prázdninové měsíce neuvěřitelné číslo. Je to zároveň nejvíce za více než devět let, co Ekospol pražský developerský trh monitoruje.

Výrazný zájem o hypoteční úvěry očekávám také v září, které je posledním měsícem před zpřísněním podmínek pro poskytování hypoték. Na základě doporučení České národní banky (ČNB) totiž od 1. října přestanou tuzemské banky poskytovat takzvané stoprocentní hypotéky. Toto opatření bude mít jen minimální dopad, protože podíl stoprocentních hypoték byl dosud velmi nízký.

Mnohem zásadnější dopad bude mít nový zákon o spotřebitelském úvěru, který začne platit od letošního prosince. Bankám totiž nařizuje důkladnější prověřování žadatele o hypotéku. Klienti také nebudou muset platit poplatky za předčasné splacení hypotéky. Banky opakovaně avizovaly, že to povede ke zdražení hypoték, což by mohlo zahýbat i developerským trhem. Letošní rekordní prodeje nových bytů jsou totiž z velké míry taženy hlavně rekordně levnými hypotékami.

Je otázkou, co tyto změny udělají s cenami nemovitostí. Sice zmizí výrazný stimul podporující poptávku, stále však zůstane problém s doplňováním nabídky o nové byty. Problém s povolováním nových staveb, kdy získat povolení pro větší bytový projekt v Praze trvá déle než pět let, totiž stále přetrvává. Dostupné byty tak i nadále budou mizet rychleji, než je stačí developeři doplňovat. Logickým důsledkem bude růst ceny nemovitostí, které se ostatně už projevilo. Podle našich dat vzrostla letos cena nového bytu prodaného v Praze v porovnání s loňským rokem zhruba o šest procent.

Ještě více vzrostla cena nabízených bytů, protože někteří méně seriózní developeři současné situace zneužívají a šponují ceny nabízených bytů do nesmyslných výšin. Při výběru nového bydlení proto radím dávat si mnohem větší pozor než kdy jindy. Můžete tím na splátkách ušetřit i tisíce korun měsíčně.