Projekt ozdravného pobytu pro 1500 školáků z Přerova ztroskotal

Projekt ozdravného pobytu pro 1500 žáků ze základních škol z Přerova ztroskotal. Městu se nepodařilo sehnat specializované lektory na environmentální výuku, což bylo podmínkou dotace. Na projektu přitom radnice pracovala řadu měsíců. Ve výběrovém řízení už vybrala i hotel v Malé Morávce na Bruntálsku. Pro vedení hotelu je to velká ztráta. Kvůli rekreaci přerovských školáků totiž blokovalo ubytování pro následujících pět měsíců. Přerov do projektu jako jediné město v Olomouckém kraji zařadilo ministerstvo životního prostředí, důvodem bylo špatné ovzduší ve městě. 

"S politováním jsme byli nuceni rodičům oznámit, že přes veškeré úsilí se nám nepodařilo naplnit podmínky státního fondu pro přidělení dotace, a to zejména zajistit čtyři hodiny environmentální výuky denně. Tu měli odučit specializovaní lektoři," uvedla v tiskovém prohlášení vedoucí odboru sociálních věcí a školství Romana Pospíšilová. 
    
Podle náměstka primátora Dušana Hluzína (TOP 09) bylo jednou z podmínek zajištění čtyřhodinové environmentální výuky denně. Tím by se musela zkrátit běžná výuka dětí, což by byl pro školy problém. "Na výuku je potřeba specializovaných kantorů a specializaci má v tomto státě málo lidí. Měli jsme příslib od agentur, ale nakonec nám přišla odpověď, že v tomto rozsahu to nejsou schopny poskytnout," řekl dnes ČTK Hluzín. 
    
Tuto informaci dostanou rodiče podle Pospíšilové prostřednictvím škol dnes. Mnozí z nich jsou z této informace rozladění a obracejí se na město. Znali už termín, kdy jejich dítě na jedenáctidenní pobyt pojede. První z nich měly nastoupit za tři týdny. "Jsme zklamaní, že ozdravný pobyt nebude. Děti i rodiče se na to těšili, navíc cena byla velmi příznivá," řekl dnes ČTK ředitel základní školy U Tenisu Tomáš Jelínek. Zastal se však města, že organizačně i finančně by to bylo náročné. 
    
Radnice kvůli ozdravnému pobytu dětí vyhlásila výběrové řízení a vybrala rekreační zařízení v Malé Morávce. Tam se mělo v několika turnusech vystřídat během topné sezony 1500 žáků. Podle Hluzína už město smlouvu vypovědělo a žádná sankce mu nehrozí. Pro hotel, který s rekreací dětí počítal, je to však velká ztráta. "Přinejmenším od září odmítáme hosty, odmítali jsme i podnikové večírky. Ti hosté se k nám už nevrátí, bude tady prázdno. Přemýšlíme, jak hledat rozumnou práci pro lidi," řekla dnes ČTK zástupkyně hotelu Linda Mikulenková. První turnus měl začít 1. listopadu. S ubytováním stovek dětí vedení hotelu počítalo až do konce dubna. 
    
Město bylo do projektu vybráno kvůli špatnému ovzduší, které obyvatele trápí pravidelně. Pobyt na horách měly pokrýt dotace, rodiče měl vyjít na 1100 korun; dotace měla činit až 350 korun na den a žáka. 
 
zdroj: ČTK