Přerov uzavřel lávku u kurtů, bude se stavět nový most

Dnes naposledy se mohli obyvatelé Přerova projít po lávce u tenisových kurtů, kterou před lety poškodily povodně. Most převzali stavebníci a čeká ho bourání, poté bude na jeho místě postavena lávka nová. Stát bude 24 milionů korun, což je jedna z největších investic města. Lidé by se měli po novém mostě projít na začátku prázdnin příštího roku.

"Předali jsme dnes stavební firmě staveniště, proto se lávka uzavřela. Dnešním dnem se rozjíždí stavba nové lávky u tenisu a zároveň druhá stavba, kterou je cyklostezka na Lagunu. Ve smlouvě je termín dokončení lávky 30. června 2015," řekl ČTK náměstek přerovského primátora Michal Zácha.
 
Stavba nového mostu u tenisových kurtů se řadu měsíců odkládala. Podle původního předpokladu města měl být most zbourán loni v listopadu, na jaře se mělo začít stavět a na konci letošního léta lávka měla stát. Přerovské radnici se ale podařilo vybrat firmu, která nový most postaví, až napotřetí.
 
Výstavba nového mostu je největší a nejočekávanější investiční akcí letošního roku. Přerované na stavbu čekají od roku 2010, kdy lávku poničily jarní povodně. Město muselo kvůli posunutí termínů řešit u statika i prodloužení termínu užívání mostu. Kvůli narušené statice měla být lávka totiž původně otevřena jen do konce loňského roku.
 
Vedle nového mostu vyroste v této lokalitě i nová cyklistická stezka, lemovaná chodníkem. Její vybudování přijde město na další zhruba dva miliony korun. Podél trasy se počítá i s veřejným osvětlením.
 
Lávku z 80. let minulého století poškodily povodně v roce 1997 a 2010. Variantu lávky, která zajistí propojení s rekreační oblastí místních lagun, vybrali přerovští radní už předloni na podzim. Plánovaná zavěšená lávka bude mít rezervu nad hladinou řeky zvýšenou na 1,6 metru. Most by měl odolat i stoleté vodě, životnost bude mít sto let, nebude zasahovat do prostoru přírodní památky Malá laguna a počítá i s volným koridorem pro bezpečný průlet ptáků. Umožní i nouzový průjezd vozidel.
 
zdroj: ČTK