Přerov se pustí do stavby nového sběrného dvora, za pět milionů

Přerov se pustí do stavby nového sběrného dvoru. Vyrůst by měl v prostoru bývalých Želatovských kasáren. Zakázka včetně dodání 16 velkokapacitních kontejnerů je v hodnotě 5,5 milionu korun. Radní tento týden vybrali vítěze výběrového řízení. Stavba druhého dvora v pořadí je prioritou zdejších technických služeb. Ročně by měl pojmout zhruba 350 tun odpadu ročně. 

"Loni jsme na stavbu nového sběrného dvoru získali dotaci. Pokud vše půjde dobře, o prázdninách bychom mohli nový dvůr otevřít. V Přerově by tak byly dva dvory - jeden v areálu technických služeb a druhý v areálu Želatovských kasáren. Doufám, že nám tím ve městě ubudou černé skládky," řekl dnes novinářům náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS). 
    
Opuštěná Želatovská kasárna koupila brněnská společnost od armády v roce 2010 za více než 27 milionů korun. "Kasárny žijí, firmy zde rekonstruují své objekty. Město kvůli vybudování sběrného dvoru část kasáren odkoupilo," doplnil náměstek Zácha. 
    
Sběrný dvůr bude určen pro uložení veškerého odpadu - od papíru přes sklo a plasty až po biologicky rozložitelný odpad. Fungovat zde bude také sběrna nebezpečného odpadu. Město na jeho stavbu získalo dotaci 4,5 milionu korun. Podle zástupců radnice je důležité i strategické místo nového dvora, který bude ležet od toho současného na opačné straně města. "Sběrné dvory tak budou rozloženy na území města, bude to pro občany komfortnější," doplnil primátor Jiří Lajtoch (ČSSD). 
    
Kromě sběrného dvoru je letošní prioritou města také stavba kompostárny za 18 milionů, která by měla vyřešit nakládání s biologickým odpadem ve městě. Radnice by na její stavbu měla získat dotaci deset milionů korun. Největší letošní investiční akcí Přerova se stane stavba nové lávky u tenisových kurtů za 25 milionů. V kapitole investic na rok 2014 počítá město také s opravou vozovky a s vybudováním nových parkovacích míst v Kabelíkově ulici. Za pomocí evropských dotací by chtěla radnice dokončit také revitalizaci Horního náměstí či prostranství u Palackého ulice. 
 
zdroj: ČTK