Předvánoční pomoc Skupiny ČEZ chráněným dílnám

Ve dnech 12. - 13. prosince proběhly v děčínské centrále Skupiny ČEZ vánoční trhy chráněných dílen. V regionech dílny představily své výrobky celkem na dvanácti místech, kromě Děčína také v Hradci, Ostravě, Praze, Plzni, Dukovanech nebo Temelíně. Výtěžek z obou dnů prodeje v Děčíně dosáhl téměř 18 tisíc korun. Dosud zaměstnanci nakoupili výrobky za více než 312 tisíc korun.

Energetici podpořili neziskové organizace poprvé minulý rok, kdy se na pomoc chráněným dílnám zaměřila celofiremní sbírka Plníme přání. Letos tradice pokračuje. Trhy se konaly již o Velikonocích a nyní měli zaměstnanci opět možnost pořídit svým blízkým milé dárky přímo v práci. Chráněné dílny nabízely plédy, bylinné pytlíčky, keramiku, vonné svíčky či domácí cukroví nebo štrůdl. Na odbyt šly také ozdoby a dekorace. Různé dárky a drobnosti do domácnosti nakoupily již stovky zájemců. „Handicapovaní klienti našich spřátelených dílen si u nás mohou vyzkoušet přímý prodej. Setkávají se s lidmi, kteří nakupují s radostí a chtějí jim touto cestou pomoci,“ vysvětluje Hana Salajková, koordinátorka projektu Plníme přání.

Na prodejní výstavě v Děčíně se například představilo sdružení Tulipán z Liberce, nabízelo výrobky z ručního papíru, keramické výrobky a jiné textilní a umělecké předměty. „ Lidé jsou zde milí a příjemní, máme z toho skvělý pocit. Překvapili mě především muži, protože většina co náš stánek navštívila, koupila alespoň drobnost,“ říká s úsměvem Marcela Mrskošová, vedoucí dílny.
 
Tkané koberce, tašky, kapsičky, háčkované věci, hvězdičky, dřevěné výrobky, vánoční aranže, čepice, plédy, keramika, svíčky i zvonečky přivezla sociálně terapeutická dílna U Markétky z Horní Poustevny. „Veškeré utržené peníze, které zde získáme, budeme dávat opět na nákup materiálu a dalších ingrediencí do výroby,“ vysvětluje Jitka Zemanová, vedoucí dílny.
 
Deky, polštáře a tašky patchworkovou technikou i výrobky z ovčí vlny se mohl pochlubit ústecký Focus Labe. Doslova na dračku šla také vánoční keramika všech druhů a barev teplické Arkadie.