Ornitologové dnes otevřeli novou pozorovatelnu ptáků u Tovačova

Ornitologové dnes otevřeli novou pozorovatelnu ptáků u Tovačova na Přerovsku. Drobné dřevěné stavení, které poskytuje přístřeší a úkryt před nepřízní počasí pro pozorovatele ptáků, je v lokalitě u Troubeckého jezera. Je první pozorovatelnou České společnosti ornitologické (ČSO) v Česku. Pozorovatelny pro milovníky ptactva jsou v zahraničí budovány ve všech významných ornitologických lokalitách, v České republice se zatím vyskytují zřídka, řekl dnes ČTK Jiří Šafránek, místopředseda Moravského ornitologického spolku, který je středomoravskou pobočkou ČSO.

Pozorování ptáků se v Česku přitom podle Šafránka věnuje stále více lidí. "Je to nenáročný koníček pro všechny věkové kategorie. Láká je pobyt v přírodě, také se spoustu věcí dozví. Lidé jsou rádi, když jim řekneme, co vlastně vidí. Často jde s námi někdo na exkurzi a poté jej vidíme, jak se už sám pohybuje kolem rybníků," uvedl Šafránek.
 
Nová pozorovatelna by mohla další zájemce přilákat. "Budeme je sem vodit při našich exkurzích. Doufám, že další lokality s pozorovatelnami budou přibývat," podotkl. Podle ředitele ČSO Zdeňka Vermouzka má v západoevropských zemích pozorovatelnu "téměř každá louže".
 
Troubecké jezero v Tovačovské štěrkovně je důležitou tahovou zastávkou a zimovištěm vodního ptactva, nejzajímavější je v době na přelomu podzimu a zimy. V té době se zde pravidelně objevují například potáplice, turpani nebo hoholky. V jarních a letních měsících mohou lidé pozorovat rybáky hnízdící na plovoucích betonových ostrůvcích. Právě vzhledem k druhovému bohatství ptáků byla tato lokalita vybrána jako první pro stavbu pozorovatelny ČSO.
 
zdroj: ČTK