Na čtyři měsíce se uzavře most na Osmeku

Dopravní situaci Přerova, která je už nyní neúnosná, přes léto zkomplikuje další uzavírka, která potrápí řidiče. Od 7. července se uzavře most přes mlýnský náhon Strhanec v ulici Osmek a jeho oprava potrvá až do 5. listopadu. Jelikož se řidiči nedostanou na Velkou Dlážku a do ulice Za mlýnem, dohodlo se vedení města s majiteli přerovského výstaviště, že objízdná trasa pro vozidla do tří a půl tuny povede přes jejich areál.

„Nikdo nepochybuje o tom, že přinese městu další uzavírka komplikace, nicméně oprava se kvůli několika dopravním stavbám už dvakrát odkládala. Teď už je z hlediska bezpečnosti nutné vyměnit starý most za nový,“ vysvětlil radní pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Most  je v havarijním stavu. Jeho hlavní závadou je nefunkční izolace, degradace betonu, korodující výztuže nosné konstrukce, nedostatečný záchytný systém, malá únosnost.

„V průběhu prázdnin dojde k odstranění mostního svršku až na nosnou konstrukci, pak přijde na řadu její odbourání a snížení stávajících opěr, zřízení nových železobetonových nízkých úložných prahů za stávajícími opěrami. Z projektu vyplývá, že bude nutné vyrobit i atypické železobetonové nosníky,“ upřesnil radní Michal Zácha (ODS).

Olomoucký kraj dá za nový most, který je investorem stavby, 8,5 milionu korun.

Majitelé přerovského výstaviště (firmy Emos a Norsol) umožní autům do 3,5 tuny průjezd areálem. Radní už schválili smlouvu mezi městem a vlastníky výstaviště. Za vstřícný krok město firmám zaplatí 75 tisíc korun měsíčně.

„Jednání s majiteli jsem vedl delší dobu a jsem rád, že jsme se domluvili. Nebýt této dohody, dopravní situace v Přerově by se ještě více vyhrotila,“ soudí Michal Zácha.