Miroslav Krobot natáčí na Šumpersku svůj první film jako režisér

Obecní úřad, hřbitov i hospoda ve Vikanticích na Šumpersku se staly na měsíc hlavními kulisami nového filmu Miroslava Krobota s názvem Díra u Hanušovic. Divadelní režisér, dramatik a herec za kamerou stanul poprvé v životě. Na severu Olomouckého kraje s ním příběhy lidí z chudé vesnice natáčejí jeho kolegové z pražského Dejvického divadla. Hlavní roli Maruny hraje Tatiana Vilhelmová, ve filmu se objeví také, poprvé s vousy, Ivan Trojan. Snímek s rozpočtem zhruba 20 milionů korun uvidí diváci v kinech v příštím roce.  

"Jde o propletenec vztahů na pozadí vesnice, která se postupně vylidňuje. Mladá učitelka, která studovala v Olomouci, je nucena vrátit se domů, starat se o mámu, mít na starosti hospodářství a v této situaci hledá partnera," řekl dnes novinářům režisér Miroslav Krobot. Podotkl, že kvůli filmu objeli s filmaři v okolí 15 vesnic, než objevili tu pravou. "Je to ideální lokace, z obecního úřadu jde vidět na hřbitov a odtud na barák Maruny," doplnil Krobot.
 
Scénář ke svému režijnímu debutu napsal společně se spolužákem z gymnázia, olomouckým psychologem Lubomírem Smékalem. Ten ČTK řekl, že původně ho jeho dlouholetý kamarád oslovil s tématem o stalkingu. "Začali jsme psát, docela dobře jsme se u toho bavili, nakonec jsme se dostali k tématu, který se týká tohoto kraje a který je nám blízký. Sloužil nám jako základ pro příběhy, které se odehrávají v Díře u Hanušovic," uvedl Smékal.
 
Podle scenáristy jde o příběhy lidí z vesnice, které se sbíhají a rozbíhají. "Je to o vztazích mezi lidmi a o tom, jak někdy zbytečně ulpíváme na nějakých stereotypech místo toho, abychom se pokusili něco měnit," doplnil psycholog. Stalking nakonec z původního záměru zcela vymizel.
 
Herci byli dnes ve Vikanticích zcela k nepoznání. Po ulici kráčeli ve vytahaných svetrech a zástěrách. Ivan Trojan si kvůli roli starosty nechal narůst vousy. "Starostu jsem dosud nehrál a nehrál jsem ani roli, kde je takové nářečí, tak s tím zápasím, ale oni mne hlídají," uvedl Trojan. Na dotaz ČTK řekl, že se ve své nové image cítí výborně. Mezi místní zcela zapadla také Tatiana Vilhelmová, která je ve Vikanticích i se svými dětmi. V roli Maruny si vyzkoušela i dojení krávy. V prvních záběrech bylo prý znát, jak velký strach měla.
 
Ve filmu dále hraje v roli hrobníka Jaroslav Plesl, na plátně se objeví i David Novotný, Lukáš Latinák, Hynek Čermák nebo Simona Babčáková. Filmové slávy si užijí i obyvatelé obce, kteří ztvárnili štamgasty. Zahraje se i místní farář.
 
Na Šumpersko se sjeli filmaři už na jaře, kde svůj celovečerní debut s názvem Krásno natáčel režisér Ondřej Sokol. V tomto regionu se také natáčel film 7 dní hříchů, který vešel do kin loni a kde hlavní roli ztvárnili Ondřej Vetchý a Vica Kerekes. Šumpersko si vybral pro svůj film v roce 2006 také Juraj Jakubisko, který zde natáčel Bathory.
 
zdroj: ČTK