Knejzlíkovy sady v Přerově se rozrostou o 60 patronských stromů

Knejzlíkovy sady v Přerově se na podzim rozrostou o dalších 60 stromů. I tentokrát budou mít dřeviny své patrony. Zakoupit si je budou moci lidé, firmy a organizace v projektu s názvem Libosad Malého Noe. Sady byly poprvé osázeny loni na jaře, kdy se lidé stali patrony sedmi desítek dřevin. Další stromy přibudou v říjnu. Své kořeny ve svahu nad Přerovem zapustí například okrasná třešeň, sakura či jeřabina. Výtěžek akce pomůže dětem bez domova. ČTK o tom informovali zástupci přerovského magistrátu. 

"Začali jsme oslovovat lidi, kteří by se chtěli stát patrony stromů. Systém je jednoduchý a z loňského roku i osvědčený - zájemci se za svůj příspěvek stanou patronem stromu a jejich peníze poputují na pomoc dětem, které vyrůstají bez biologických rodičů," uvedl náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS). 
    
Sázení je naplánováno na sobotu 4. října, kdy se v těchto místech koná tradiční pochod Po stopách lovců mamutů. Letošní skladba nabízených stromů, které budou růst pro příští generace, je podobná předchozí etapě. Lidé se mohou stát patrony třešně, višně, sakury, lípy či jeřabiny. Cena stromů se pohybuje od 3800 korun do 10.000 korun. Patronem jednoho ze zdejších stromů je od loňska například zpěvák Jaroslav Wykrent, který si strom vysadil jako dárek ke svým sedmdesátinám, či zpěvák Pavel Novák mladší. 
    
Loni peníze z prodeje stromů putovaly mimo jiné k dětem z přerovského dětského domova; jeho obyvatelé získali díky penězům dárců nový pokojíček. Také letos by měly peníze jít zpět k potřebným dětem z regionu. "Předpokládáme, že 70 procent financí zůstane na Přerovsku. Máme v plánu přispět Dětskému domovu Přerov, zajímat se budeme o potřeby dětí z domova Emanuel ve Staré Vsi, vnímáme i problémy dalších organizací, které pečují o opuštěné a handicapované děti," uvedl Jaroslav Strejček z Nadace Malý Noe. 
    
Knejzlíkovy sady na Čekyňském kopci byly založeny ve 30. letech minulého století. Jméno nesou po starostovi Předmostí Josefu Knejzlíkovi, který byl do této funkce zvolen v roce 1919 a zastával ji 23 let. Byl vášnivým zahrádkářem, v Předmostí vybudoval již zaniklou velkou botanickou zahradu a na Čekyňském kopci ovocné sady.
 
zdroj: ČTK