Jak chřipková sezona skončila? 32 těžkých případů, z toho 17 úmrtí

17 lidí podlehlo chřipce v Olomouckém kraji. Celkem epidemiologové evidují 32 případů chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem. Takový je konečný účet za uplynulou chřipkovou sezonou v olomouckém regionu. Podle hygieniků nikdo z pacientů, kteří zemřeli, nebyl proti chřipce očkován.

„Sezona je ukončena. Už nám nepřibývají žádné závažné případy chřipky ani se nemění zdravotní stav těchto osob. Většina už byla z nemocnice propuštěna,“ sdělila vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Barbora Hanáková.

V porovnání s minulým rokem byl počet těžkých případů v Olomouckém kraji o tři vyšší. Na komplikace způsobené chřipkou zemřelo jednou tolik pacientů – minulou sezonu jich bylo 9.

V případě zemřelých nejde podle odborníků o statisticky významné číslo v porovnání s minulou sezonou. „Jednalo se o starší osoby, které měly jiné závažné onemocnění,“ připomněla Hanáková.

Jestli tito chronicky nemocní nezemřeli zbytečně, když se nechránili díky věku a své nemoci očkováním proti chřipce, je podle Hanákové spekulace.

„Možná by jejich stav nemusel být tak zlý, ale takto to nelze hodnotit. Každopádně nikdo, kdo zemřel, očkován nebyl,“ uzavřela.