Hranice na Přerovsku se pustily do rozsáhlé výsadby i kácení

Hranice na Přerovsku se v těchto dnech pustily do rozsáhlé výsadby i kácení zeleně v ulicích. Projekt za 1,7 milionu korun zahrnuje řadu ulic i náměstí. Odborníci se nevyhnou ani pokácení vzrostlých stromů, které ve městě rostou léta. Motorové pily se budou ozývat především na třídě 1. máje i v Radniční ulici. Do konce tohoto roku by mělo být zasázeno na 4000 okrasných keřů a více než stovka stromů. ČTK o tom informoval mluvčí radnice Petr Bakovský. 

"Co do rozsahu je podobná akce ve městě výjimečná. Například na třídě 1. máje se dotkne i stromů, které jsou ve městě dlouhá léta a patří ke zdejšímu koloritu. Nicméně tyto stromy jsou už v takovém stavu, že by mohlo hrozit při silném větru i nějaké nebezpečí. Stromy proto byly posouzeny odborníky a místo toho tam bude nová výsadba," uvedl mluvčí radnice. 
    
Kromě kácení se odborníci pustí ve městě také do ořezu stromů a výsadby nových stromů a keřů. Zeleň bude upravena v lokalitách od Šromotova náměstí směrem proti toku Veličky k Máchově a Tovačovského ulici a poté nahoru na třídě 1. máje až k náměstí 8. května. Obnovy zeleně se dočkají i obyvatelé ve Studentské, Purgešově a Radniční ulici a před školkami v Plynárenské a Galašově ulici. "Projektu se týká zeleň podél komunikací v obou směrech a v případě vodního toku Velička zeleň na obou březích," doplnil mluvčí. 
    
Na třídě 1. máje pokácejí odborníci na základě odborného posouzení devět lip ve velmi špatném zdravotním stavu, které budou nahrazeny lípami novými. Stromy budou vyměněny také v Radniční ulici. K zemi tam půjde šest akátů, i na jejich místo budou vysázeny dřeviny nové. 
    
Kvůli projektu, na který získala radnice dotaci, odborníci ve městě posuzovali 414 dřevin. Vykácejí celkem sto dřevin a vysadí 126 nových stromů. Město budou do budoucna zdobit především lípy, javory, okrasné jabloně či olše. Ve městě přibude také 4257 okrasných keřů. Celá akce by se měla podle mluvčího stihnout do konce letošního roku. 
    
Radnice původně počítala s tím, že projekt přijde na více než čtyři miliony korun. Veřejnou soutěží se však nakonec cena zakázky podařila snížit na 1,7 milionu korun. Celkem 90 procent z této částky získá město z operačních programů. 
 
zdroj: ČTK