Extremisté se 21. září chystají do Přerova, plánují pochod

Do Přerova se znovu chystají pravicoví radikálové, kteří ulicemi města budou pochodovat v sobotu 21. září. Novinářům to dnes řekl tajemník přerovského magistrátu Jiří Bakalík. Extremisté se naposledy sjeli do Přerova letos v květnu, do města tehdy dorazily tři stovky účastníků.

Organizátoři zářijový pochod nazvali "Protest proti kriminalitě, porušování zákonů ze strany policie a za práva všech slušných občanů této země", přičemž očekávají účast zhruba stovky lidí. Pochod magistrátu nahlásil muž, který podobnou akci o víkendu pořádá ve Vítkově. Protestní pochod ve Vítkově podle serveru Romea.cz místní radnici oznámil Pavel Matějný, bývalý exponent Dělnické strany a nyní funkcionář nového uskupení Čeští lvi.
 
Zářijový pochod v Přerově povede stejnou trasou jako předchozí akce extremistů. Přerovská radnice už připravuje tým svých terénních pracovníků, kteří budou společně s policí monitorovat situaci v ulicích Přerova. Akce má začít v 15:00 a konec je naplánován na 18:00.
 
Radnice podle Bakalíka nemá možnost pochod zakázat, protože oznámení o jeho konání není namířeno vůči žádné menšině. "Pořadatelé těchto akcí si velmi hlídají, aby nám nedali důvod je nepovolit," podotkl Bakalík.
 
Zářijová akce bude v Přerově už třetím pochodem extremistů, kteří v předchozích letech v tomto městě s početnou romskou menšinou zároveň pořádali dvě protestní shromáždění. V květnu do Přerova dorazily tři stovky pravicových radikálů, v roce 2011 jich bylo 200 a o dva roky dříve se demonstrace účastnilo zhruba 700 lidí. Akce tehdy skončila bitkou s policií.
 
zdroj: ČTK