Dopravu komplikuje ledovka, na Přerovsku platí kalamitní stav

Silničáři odpoledne na Přerovsku kvůli ledovce vyhlásili kalamitní stav a řidičům doporučili, aby na namrzající silnice pokud možno nevyjížděli. Uzavřeno muselo být pět úseků silnic třetí třídy. Cestáři se na Přerovsku snaží udržet sjízdné hlavní silniční tahy a příjezdy do obcí, práci jim ale stále ztěžuje mrznoucí déšť. Namrzlé vozovky komplikují situaci také na silnicích v jiných částech Olomouckého kraje.

V Přerově odpoledne přestaly jezdit některé autobusy městské hromadné dopravy, v Olomouci byl kvůli námraze na trolejích zastaven provoz tramvají, přepravu cestujících zajistí náhradní autobusy. Ledovka odpoledne ochromila také provoz na železniční trati z Olomouce do Prostějova. "Vlak najednou zastavil u Blatce a průvodčí nám řekl, že dál už nemůžeme jet, protože na troleji je námraza. Prý nám zajistí náhradní dopravu," řekla ČTK cestující, která se odpoledne vracela vlakem z Olomouce do Prostějova.
 
Obyvatelka Přerova ČTK řekla, že kvůli náledí nejezdí například autobusy MHD do nedaleké Čekyně. "Silnice z Přerova je pořádně namrzlá a zastávky jsou plné lidí. Hodně z nich se vydalo potmě domů pěšky a někteří stopují auta, jejichž řidiči si troufli v tomto počasí vyjet," uvedla.
 
Dispečer správy silnic dnes ČTK řekl, že na Přerovsku byl vyhlášen 2. kalamitní stupeň, což znamená, že ledovka se tvoří na více než polovině území okresu. "Jsou místa, která jsou relativně průjezdná a některá jen s velkými obtížemi. Situace je špatná na hodně místech," uvedl dispečer, podle něhož jsou v terénu všechny sypače, jejichž posádky nyní soustředí síly hlavně na silnice první a druhé třídy. "Stále prší a vozovky namrzají, takže nestíháme. Řidiči by raději měli zůstat doma," dodal.
 
Mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová ČTK řekla, že silničáři na Přerovsku kvůli ledovce uzavřeli pět úseků silnic třetí třídy. Uzavřena je silnice mezi Bukem a Lazníky, Pavlovicemi a Hradčany, Pavlovicemi a Šišmou, Pavlovicemi a Sušicemi a Sušicemi a Osekem.
 
S náledím bojují silničáři na většině území kraje. Silnice jsou kluzké i na některých úsecích Olomoucka. I tam už vyjely všechny sypače do terénu. Na možnost namrzání vozovek upozorňují silničáři už také na Šumpersku. Hasiči zaznamenali v souvislosti s počasím řadu nehod, na některých místech vázne doprava MHD.
 
zdroj: ČTK