Češi si nejčastěji v domácnosti nevědí rady s instalatérskými pracemi.

Již devět měsíců je na českém trhu sdílené ekonomiky služba SuperSoused.cz, která nabízí snadnou pomoc při hledání šikovných řemeslníků či řešení jiných potřeb v domácnosti. Statistiky nyní prozradily, s jakými úkony si Češi v domácnostech nevědí rady.   

Vůbec nejčastěji si shodně muži i ženy neumí v domácnostech poradit s instalatérskými pracemi, což není příliš překvapivá skutečnost. 14,5% ze všech poptávek zadaných muži a 12% z požadavků žen tvoří právě tato oblast. V poptávce instalatérských služeb přitom jasně vedou drobnější opravy, jako například kapající kohoutek, zapojení pračky či netěsnící topení. 

Největším překvapením po vyhodnocení výsledků byla skutečnost, že mezi nejčastější úkony, při kterých lidé hledají pomoc, je montáž a skládání nábytku. Ženy poptávají tuto činnost jako třetí nejčastější v 8% případů, což se očekávalo. S montáží nábytku si však neumí poradit muži. Pomoc v tomto ohledu hledají čeští muži jako druhou nejčastější činnost, a to v 7,5% případů. 

Statistiky požadavků a počty poptávek ukazují, že lidé sousedy ve svém nejbližším okolí příliš neznají a jsou čím dál méně zvyklí oslovovat je s prosbou o pomoc v rámci drobných služeb. Díky tomu se na druhou pozici mezi nejhledanějšími pracemi ze strany žen dostalo vrtání. 10% poptávek zadávají ženy právě na práci s vrtačkou. 

Na službu SuperSoused.cz se lidé obracejí čím dál častěji. Zákazníci se shodují v tom, že tato forma sdílené ekonomiky jim zásadně usnadňuje nalezení vhodného řemeslníka nebo hospodyňky pro domácí práce. Češi prozatím vyhledávají touto formou pomoc při drobnějších domácích činnostech, nicméně trend výsledků za prvních 9 měsíců ukazuje rostoucí poptávky i v rámci drobných stavebních prací, čímž nabírají služby vzájemné výpomoci většího významu. Lidé, kteří vyzkoušeli oproti tradičnímu způsobu hledání řemeslníků či firem služeb sdílené ekonomiky, se s poptávkami vrací a začínají využívat službu pravidelně. Zadávají postupně požadavky na náročnější a sofistikovanější práce, jako je například pokládka plovoucí podlahy nebo dlažby.   

„Sdílená ekonomika nabízí v tomto případě řešení pro všechny, kteří potřebují pomoct v domácnosti s jakoukoli činností a zároveň chtějí ušetřit. Naše interní průzkumy ukazují, že průměrná úspora je u řemeslných prací přibližně 50% ve srovnání s tím, kdyby lidé využili služeb specializované firmy,“ říká Lukáš Novák, spoluzakladatel služby SuperSoused.cz.  „Ukazuje se, že při zadávání poptávek zákazníci dávají přednost spíše poskytovatelům služeb, kteří již mají pozitivní hodnocení od předchozích zákazníků.“ 

Častěji vyhledávají pomoc v domácnosti ženy. Ty zadávají 69,5% ze všech požadavků, ze strany mužů přichází 30,5% poptávek.   

Kdy lidé zadávají objednávky

Vyhodnocené statistiky ukazují ještě jednu zajímavou skutečnost. Kdo by očekával, že lidé řeší potřeby v domácnosti v podvečer, mýlil by se. Více než polovina – téměř 54% všech dosavadních poptávek – bylo zadáno v časovém rozmezí mezi 9:00 až 17:00, což je běžná pracovní doba většiny Čechů. Vůbec nejčastější denní doba zveřejnění požadavku je rozmezí mezi desátou a čtrnáctou hodinou.