Čechy čeká v začleňování Romů spousta práce, říká velvyslanec USA

Podle velvyslance USA Normana Eisena jsou Češi na půdě OSN známí zastánci dodržování lidských práv, například v Barmě nebo na středním Východě. Doma je ale podle něj čeká v sociálním začleňování Romů ještě spousta práce. Zároveň ovšem dodal, že je to nekončící proces ve všech zemích. Vyzval proto českou vládu, aby přijala co nejefektivnější opatření pro zachování práv Romů. Novinářům to řekl po dnešní návštěvě Šluknovského výběžku, na kterou přijel společně s norským velvyslancem Jensem Eikaasem.

Dlouhodobé dopady nerovnosti v oblasti bydlení, vzdělávání a příležitostí podle Eisena v USA dobře znají. Na diskusi se starosty se proto pokusil předat některé z amerických zkušeností. "První krok by měly být dotace na projekty zabraňující sociálnímu vyloučení v dlouhodobém horizontu," uvedl americký velvyslanec. Vyzdvihnul především oblast bydlení, zaměstnanosti a rovných příležitostí.

Spousta pozitivních kroků podle něj již byla udělána. "Práce v této oblasti nemá v žádné zemi nikdy konce. Pokud nejsou respektována práva jednotlivců a skupin, je tím poškozena celá společnost," dodal Eisen.
 
Zkušenosti USA, stejně jako Norska mohou podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové řešení problémů sociálně vyloučených lokalit velmi pomoci. Americký velvyslanec vzpomněl příklad, kdy jako čerstvě dostudovaný advokát pracoval na projektu pro sociálně ohrožené mladé lidi. "Zjistili jsme, že je velmi důležité zapojit i jejich rodiče. Pozvali jsme je na naše kurzy, některé z nich jsme si i najali, aby byli součástí programu," popsal Eisen. Právě větší zapojení celých rodin by doporučil i ve Šluknovském výběžku.
 
Oba diplomaté si chtěli udělat obrázek o současné situaci v regionu, který vloni v srpnu zasáhly rasové nepokoje namířené proti Romům. Při své návštěvě nevynechali ani vanrsdorfskou městskou ubytovnu v ulici TGM, která byla vloni v létě několikrát cílem protestního pochodu a její obyvatele před davem musela chránit policie. Kromě ní se byli velvyslanci podívat také ve školách ve Varnsdorfu a Krásné Lípě a komunitním centru.
 
Norský velvyslanec Eikaas připomněl, že pro příštích pět let Norsko připravilo 132 milionů eur do takzvaných norských fondů, tedy grantových programů na výzkum, zdravotnictví a posilování celé společnosti v boji s nerovností a posílení začleňování.
 
zdroj: ČTK