Accenture a Microsoft se podílí na programu ID 2020 - řešení digitální identity

Společnost Accenture se ujala iniciativy a s využitím blockchain a biometrických technologií se podílí na iniciativě digitálních řešení pro identifikaci osob ID2020, celosvětovém veřejně-soukromém partnerství zaměřeném na problémy identity, s nimiž se potýká více než 1,1 miliardy lidí.  

Přibližně jedna šestina světové populace se nemůže účastnit kulturního, politického, ekonomického a společenského života, protože jim chybí nejzákladnější informace: dokumentovaný důkaz o jejich existenci. Vytvoření identity je zásadní pro přístup k široké škále aktivit, včetně vzdělávání, zdravotní péče, voleb, bankovnictví, mobilních komunikací, bydlení, výhod v péči o rodinu a děti. Cílem ID2020 je zajistit digitální identitu prostřednictvím technologického přístupu, který bude využívat bezpečné a dobře zavedené systémy.

Společnost Accenture, v partnerství se společnostmi Microsoft a Avanade, vyvinula prototyp řešení založený na blockchain technologii - druhu databázového systému, který umožňuje více stranám sdílet přístup ke stejným datům s mimořádně vysokou úrovní spolehlivosti a bezpečnosti. Prototyp, který je založený zkušenostech společnosti Accenture ve vývoji a používání rozsáhlých biometrických systémů, běží na cloudové platformě Microsoft Azure. Je navržen tak, aby uživatel mohl přímo rozhodovat, kdo má přístup k jeho osobním informacím a kdy uvolnit a sdílet data. Jedná se o sofistikovanou decentralizovanou a distribuovanou databázovou architekturu, která je spravována více důvěryhodnými stranami v blockchainu a eliminuje potřebu centrálního orgánu. Prototyp neukládá žádné osobní identifikovatelné informace, přičemž každý jednotlivý uživatel uděluje přístup. Accenture a Microsoft – zakládající alianční partneři ID2020, kteří přislíbili finanční a technologické zdroje – předvedli prototyp na Summitu OSN o ID2020.

„Lidé bez dokumentované identity trpí tím, že jsou vyloučeni z moderní společnosti,“ řekl David Treat, výkonný ředitel Accenture pro blockchain řešení. „Náš prototyp je osobní, soukromý a přenosný a umožňuje jednotlivcům přístup a sdílení příslušných informací, jestliže jej potřebují a bez obav ze zneužití nebo ztráty papírové dokumentace.“

Jak systém funguje

Prototyp společnosti Accenture je navržen tak, aby spolupracoval s existujícími systémy identity; přičemž osobní identifikovatelné informace zůstávají „off chain“, čili mimo blockchain. Přizpůsobuje se principům Decentralized Identity Foundation. 

Pro řešení problémů, kterým čelí lidé bez oficiální identity, využije společnost Accenture svou platformu Unique Identity Service Platform a nasadí převratný biometrický systém, který umí spravovat otisky prstů, duhovky a další data. Technologie může například poskytovat uprchlíkům bez dokladů záznam o stálé osobní identitě a zajistit jim, aby mohli získat pomoc tam, kde ji potřebují. Platforma společnosti Accenture je jádrem Biometrického systému řízení identity, který se v současné době používá v úřadě Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, kde je zaregistrováno více než 1,3 milionů uprchlíků ve 29 zemích Asie, Afriky a Karibiku. Očekává se, že tento systém do roku 2020 podpoří více než 7 milionů uprchlíků ze 75 zemí.

„Věříme, že identita je jednou z nejdúležiteších potřeb pro mezinárodní rozvoj a je oblastí, kde mohou Microsoft a privátní sektor výrazně pomoct,” uvedl Yorke Rhodes, globální šéf pro podnikatelské strategie ze spolčnosti Microsoft. „Jsme rádi, že spolupracujeme s Accenture a využíváme škálovatelnost, flexibilitu a bezpečnost Microsoft Azure pro podporu ID2020 a k dosažení pokroku v této společenské potřebě.”

Prototyp projektu byl veden multidisciplinárním týmem v The Dock, novém středisku výzkumu a vývoje v Irsku. Na realizaci této myšlenky pracoval tým návrhářů, softwarových inženýrů a blockchain expertů. „Projekt je výtečným příkladem spojení designu a technologie pro řešení problému, kterému v naší společnosti čelí dnes tolik lidí,“ řekla Lorna Ross, ředitelka Fjord Design Studio, které patří do skupiny společnosti Accenture, ve středisku The Dock.  „Doufáme, že tato práce povzbudí globální úsilí o řešení, které zaručí právo na identitu pro „neviditelné“.“

Konsorcium ID2020 sdružuje vlády, nevládní organizace, technology a odborníky z veřejného i soukromého sektoru. Společnost Accenture hrála zásadní roli jako zakladatel podobného programu Partnerství pro uprchlíky, kde poskytovala ve prospěch věci strategické konzultace, projektový management a digitální služby. Partnerství pomáhalo více než 50 společnostem lépe porozumět potřebám uprchlíků a rozvíjet tak efektivní odpovědi ve třech souvisejících oblastech: vzdělávání, zaměstnanosti a oprávnění.

„Jedním z našich cílů v Accenture je využití digitálních technologií pro řešení naléhavých problémů současného života,“ prohlásil Marty Rodgers, který vede v Accenture práci s Partnerstvím pro uprchlíky a je globálním ředitelem divize služeb pro nevládní organizace ve společnosti Accenture. „ID2020 je dalším příkladem toho, jak Accenture ve spolupráci s našimi partnery podporuje nejohroženější lidi na světě.“