100 let meteorologie v Česku

Před 100 lety, 1.ledna 1920, vznikl Československý státní ústav meteorologický, předchůdce dnešního Českého hydrometeorologického ústavu. Základním úkolem bylo shromažďovat a zpracovávat pozorování, účastnit se mezinárodního výzkumu a denně sestavovat předpovědi počasí. Přístroje i možnosti však byly jiné než dnes. Dnes se může stát amatérským meteorologem každý, a to také díky meteostanicím a teploměrům značky SENCOR.

Meteostanice, které nabízí značka SENCOR, zaujímají širokou škálu od profi snímačů přes standardní meteostanice s venkovním čidlem až po jednoduché teploměry.

Profesionální SENCOR SWS 9700

Tato meteo stanice se skládá ze dvou částí – z domácí jednotky, nabízející zobrazování hned ve třech různých režimech, a to v kombinaci 256 barev, přičemž barvy údajů mohou být laděny třeba podle teploty. Druhou část představuje bezdrátový snímač 5 v 1, který lze umístit až do vzdálenosti 150 m od interiérové stanice. Součástí venkovní jednotky je také korouhvička ukazující aktuální sílu a směr větru. Kromě standardních funkcí nabízí přístroj i zobrazení předpovědi počasí na 12 až 24 hodin dopředu, a to podle změny tlaku a teploty vzduchu, dále hodinové záznamy předchozích hodnot, výstrahu před větrem a deštěm, upozorní vás však také na možnost náledí. Meteo stanici SENCOR SWS 9700 pořídíte za cenu 2 999 Kč.

Pokud vám stačí digitální meteostanice, jejíž vnitřní jednotka vyniká skvělým displejem s velkým pozorovacím úhlem, 256 barvami, grafickým znázorněním teploty, vlhkosti i ikonou předpovědi počasí, pak může vybrat například meteostanici SENCOR SWS 8700.

Cena těchto meteostanic je od 1299 Kč.

Perfektní doplňky na noční stolek lze najít i v nižší cenové kategorii do 1000 Kč. Mezi ně patří například meteostanice SENCOR SWS 5270, která nadchne grafickým zpracováním předpovědi počasí. Není to krása vidět ráno rozkvetlou louku? Vedle předpovědi vás budou tyto přístroje informovat o aktuální vnitřní i vnější teplotě, vlhkosti, času i dnu v týdnu a dokonce vás vzbudí. SWS 4250 je její  menší sestra a obě meteostanice jsou dostupné od 699 Kč.

Postačí-li vám pouze základní informace, můžete vybírat mezi modely dostupnými za cenu do 500 Kč, které informují prioritně o teplotě (typ SENCOR SWS 2025 a SWS 2900). Jedná se o digitální teploměry, které informují o přesném čase, dokážou fungovat jako budík i digitální kalendář. Model SWS 2025 je vybaven i vnějším čidlem, které snímá venkovní teplotu. SENCOR SWS 2900 zase překvapí jednoduchými piktorgamy, které značí vnitřní údaje a stav počasí. K dostání jsou od 250 Kč.