Zajištění domů ve Škodově ulici stálo Přerov již 200.000 korun

Celkem 200.000 korun již musela zaplatil přerovská radnice za zajištění zdevastované lokality ve Škodově ulici, která byla dříve obývaná Romy. Radnice musela prostor zabezpečit místo majitele, se kterým se pře o navrácení lokality do majetku města. Soukromému investorovi komplex bytových domů prodalo město před šesti lety za 1,5 milionu korun s tím, že do pěti let na místě ghetta postaví multifunkční domy. Smlouvu však nesplnil, proměna skončila fiaskem a na místě zůstaly polorozbořené domy.

"Je to nepříjemné, může se tam stát nějaké zranění či smrtelný úraz. Chodí si tam hrát děti, v jednom z domů se rozebralo i obrovské pískovcové schodiště. Pokud to tam bude vypadat takhle další tři až čtyři roky, půjde o havarijní stav," řekl na dotaz ČTK náměstek primátora Michal Zácha (ODS). Domy by měl ze zákona zabezpečit majitel, ale ten podle města nekomunikuje. 
    
Poslední romské rodiny se z lokality, o kterou se nyní přou právníci, vystěhovali v dubnu letošního roku. Ještě loni tam žilo podle odhadů 50 až sto Romů. Lidem, kteří měli nájemní smlouvy, pomohla radnice najít náhradní bydlení. Podmínkou však bylo uhrazení veškerých dluhů vůči městu. Zdevastované domy následně opustili i poslední obyvatelé. Odpojila se tam elektřina, voda i plyn. 
    
Město komplex prodalo firmě Immofin, jež se přejmenovala na Opera Bohemia. Poté, co smlouvu s městem nesplnila, zastupitelé jednomyslně rozhodli, že lokalitu město znovu převezme do svého majetku. Schválili rovněž, že investorovi uloží půlmilionovou sankci. Na majitele byl však podán návrh na insolvenci. Na pozemcích je navíc zástavní právo ve prospěch firmy Remedies, od které si společnost půjčila sedm milionů korun na demolici tamních bytových domů. 
    
Podle internetových stránek ministerstva spravedlnosti je firma od letošního dubna v konkurzu. Podle insolvenčního správce nemá podnik žádné zaměstnance ani peníze. Účetnictví prý jednatel dlužníka zapomněl ve vlaku. "Jediným naším partnerem je nyní insolvenční správce. Stále platí, že lokalitu chceme převzít zpět bezplatně," doplnil Zácha. Firma Opera Bohemia se podle vyjádření správce na stránkách www.justice.cz hájí tím, že jí plány překazil nevybudovaný dopravní tah městem, se kterým počítala. 
    
V části Škodovy ulice, kterou město firmě prodalo, bylo v bytových domech 81 bytů, z toho 55 obsazených. Čtyři nemovitosti byly zbourány, demolici včetně odvozu zbývajících objektů město odhadlo na několik milionů korun. Firma si podle insolvenčního správce náklady vypočetla bez nákupu lokality na sedm milionů korun.
 
zdroj: ČTK