Z Přerova odletěly vrtulníky, uzavřely tak historii základny

Symbolickým odletem devíti vrtulníků Mi-171Š se dnes uzavřela kapitola historie přerovské vrtulníkové základny. Stroje se rozloučily hromadným přeletem nad okolními obcemi a zamířily na své nové působiště do Náměště nad Oslavou. Následovat je budou postupně i vojáci a všechen vojenský materiál, základna se definitivně uzavře na konci roku. O jejím zrušením rozhodlo kvůli úsporám ministerstvo obrany. Základna donedávna zaměstnávala přes 700 vojáků a civilních zaměstnanců, řada z nich si našla práci u dalších útvarů. 

Přelet strojů vzbudil velkou pozornost. Například v Přerově se lidé zastavovali a zvedali hlavy k obloze. "Tím, že vrtulníky odletěly, přestává být základna plnohodnotnou vrtulníkovou základnou. Brali jsme to jako symbolické ukončení. Informoval jsem starosty okolních obcí a požádal jsem je, zda bychom se mohli rozloučit průletem v této formaci ve výšce 150 metrů. Všichni starostové s tím souhlasili," řekl dnes ČTK zastupující velitel základny Michal Kytlica. 
    
Zrušení základny pocítí z okolních obcí nejvíce Bochoř na Přerovsku. "Je to z historického hlediska škoda, vadí mi, že je to politické rozhodnutí. Poznají to i zdejší občané a obchodníci, byla to určitá kupní síla. Navíc spolupráce s armádou byla na vynikající úrovni. Když jsme potřebovali, tak nám pomohli," řekl dnes ČTK starosta obce Ivan Michna. 
    
Po odletu vrtulníků čeká základnu postupné stěhování. Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové bude letecký provoz na základně v Přerově ukončen k 1. říjnu 2013. "Následně bude pokračovat stěhování potřebného materiálu jak k 22. základně letectva, tak k dalším útvarům a zařízením armády. Zároveň bude pokračovat i postupné předávání prostorů základny Leteckým opravnám Malešice," řekla ČTK Růžičková. Doplnila, že základna v současné podobě bude zrušena 31. prosince. 
    
Postupně odcházejí i lidé. Podle Růžičkové pracuje na letecké základně 570 vojáků a 119 občanských zaměstnanců, téměř dvě třetiny vojáků z Přerova už nalezly uplatnění, a to jak u nové vrtulníkové základny, tak u jiných útvarů. "Jsou po celé republice, jsou v Praze, u pozemních sil či na jiných letištích," uvedl Kytlica s tím, že konečná čísla zatím armáda nemá. 
    
Přesun přerovské vrtulníkové základny do Náměště nad Oslavou oznámilo ministerstvo obrany loni v prosinci. O stěhování 23. základny vrtulníkového letectva Edvarda Beneše s mnohaletou tradicí se však mluvilo několik měsíců, se zrušením nejméně jednoho vojenského letiště počítala Bílá kniha ministerstva obrany. Letiště v Přerově bude využívat pro svoji činnost státní podnik LOM (dříve Letecké opravny Malešice). 
 
zdroj: ČTK