Vytvoření monumentálního ptáka bude předehrou k Hefaistonu

Na hradě Helfštýně na Přerovsku bylo v pátek zahájeno kovářské fórum, na které za týden naváže tradiční přehlídka kovářského umění Hefaiston. Během týdenního fóra se k výhním na nádvoří hradu postaví dva bratři z Izraele, kteří pro hrad Helfštýn vytvoří novou monumentální plastiku ptáka.

Plastika bude dílem Kheira a Mohammeda Akera, Palestinců žijících v Izraeli. Pro kovářské mistry byla na třetím nádvoří připravena historická kovárna. Vystačit si tak musí se základním vybavením. Bratři mají v plánu vykovat více než dvoumetrovou plastiku ptáka. Dílo poté natrvalo ozdobí areál památky. Při práci je budou moci po celý týden sledovat návštěvníci hradu.
 
"Samotný návrh svědčí o odlišném výtvarném přístupu vycházejícím z bohaté východní ornamentiky. Pokud se mistrům podaří naplnit svůj záměr, měla by pod jejich rukama během jediného týdne vzniknout vertikální plastika stylizovaného tvora z ptačí říše," řekl ČTK kastelán Helfštýna Jan Lauro.
 
S tématikou okřídlených tvorů pracovali bratři Akerovi již v předchozích ročnících mezinárodního setkání kovářů Hefaiston, kdy v časovém limitu dvou hodin vykovali díla nazvaná Ptačí pár, Svoboda a Sám inspirované ptáky, perutěmi či motivem peří.
 
Loni se na Kovářské fórum sjeli čtyři umělečtí kováři z amerického státu Pensylvánie. Kováři tehdy během fóra vyrobili na hradě velké sluneční hodiny. V uplynulých 24 letech na této akci kovali například Němci, Francouzi nebo Italové. Jejich díla si mohou lidé prohlížet v hradních exteriérech.
 
Na samotný festival Hefaiston příští víkend přijede zhruba pět stovek kovářů z USA, Austrálie a celé Evropy. Lidé budou moci mistry černého řemesla na Heflštýně vidět i přímo při práci - připraveno bude deset kovářských výhní. Součástí Hefaistonu bude výstava stovky uměleckořemeslných výrobků.
 
Novinkou letošního ročníku Hefaistonu bude kovářský trojboj, do kterého se mohou zapojit i návštěvníci. Soutěžit se bude ve vykování nejdelší špice na jeden ohřev, v hodu těžkým kladivem a trefě podkovou.
 
Umělečtí kováři se na Helfštýně setkávají od roku 1981, letos to tak bude po dvaatřicáté. Z původní myšlenky představit lidem zapomenuté řemeslo se postupně stala světově uznávaná akce kovářů. Letos na historii kovářského sympozia upozorňuje návštěvníky také expozice, jež je na hradě otevřena po celou turistickou sezonu. Zachycuje nejzásadnější okamžiky Hefaistonu za dobu jeho trvání.
 
zdroj: ČTK