V Přerově se s koncem roku rozloučí otužilci, poplavou v kostýmech

Skokem do ledové řeky Bečvy oslaví v Přerově už tradičně poslední den v roce otužilci z celé Moravy. I letos se chystají akci pojmout s nádechem recese a do vody se vnořit v netradičních kostýmech či parukách. Jejich představení si každoročně nenechá ujít několik tisíc lidí, kteří lemují nábřeží obou břehů řeky. Akce má ve městě dlouholetou tradici, uskuteční se po čtyřiačtyřicáté. ČTK to řekl pořadatel akce Bohuslav Přidal. 

"Silvestrovskou plaveckou show, na které se sejdou otužilci z celé Moravy, v Přerově kdysi zakládal František Venclovský. Byl to první přemožitel kanálu La Manche z naší republiky. Otužilci budou vstupovat do řeky Bečvy ve 14:00 u sportovního centra Mlýn," uvedl Přidal. 
    
Pořadatelé očekávají, že si show nedaleko nového Tyršova mostu nenechá ujít až čtyři desítky otužilců. Do přerovské Bečvy si jezdí zaplavat na konci roku lidé z Břeclavi, Ostravy i Olomouce. Plavání bude předcházet posílání kytky po Bečvě jako symbolické vzpomínky na Venclovského. Město mu také před 12 lety odhalilo na břehu Bečvy pamětní desku. 
    
Bečva přichystá každý rok účastníkům jiné podmínky. Pořadatelé jsou připraveni i na variantu zamrzlé Bečvy v případě tuhých mrazů. V takovém případě by na led nastoupili s motorovými pilami přerovští potápěči a otužilcům by přichystali bazén. Pokud Bečva poteče bez problémů, plavbu otužilců si mohou lidé vychutnat od lávky u Michalova k sokolovně. Plavce nezaskočí ani nedostatek vody v korytě řeky, jak se to stalo před dvěma lety. Úsek tehdy po dnu většinou přeskákali. 
    
Pozornost Přerovanů přitahují i netradiční kostýmy, se kterými otužilci poplavou. Do vod se vrhají v parukách či s klobouky. Loni nechyběli plavci v maskách Santa Clause či Tarzana. V soutěži masek nakonec vyhrála plavkyně, která se převlékla za hejno ryb a do cíle doplavala ve společnosti několika nafukovacích rybek připoutaných k tělu. V předchozích ročnících zabodoval u diváků také kostým Obelixe. 
 
zdroj: ČTK