V Jiříkově chtějí opravit více než 280 let starou barokní márnici

V Jiříkově na Děčínsku chtějí opravit více než 280 let starou márnici. Záchrana stavby přijde na 670.000 korun, o dotace místní farnost žádá Ústecký kraj, litoměřické biskupství i ministerstvo kultury. Autorem stavby i blízkého kostela svatého Jiří je zřejmě bratr slavného barokního stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera Georg Aichbauer mladší. ČTK o chystané rekonstrukci informovala projektová manažerka Římskokatolické farnosti Jiříkov Klára Mágrová.  

Pětiboká márnice z roku 1729, která stojí na hřbitově u kostela v centru Jiříkova, je kulturní památkou. "Současný stavebně-technický stav objektu je havarijní. Část střechy i korunní římsy se zřítila. Poškozeny jsou vnější i vnitřní omítky, zdivo je zvětralé," popsala Mágrová. Farnost plánuje opravu krovu, vyzdění korunní římsy, opravy podhledů a položení nové krytiny z přírodní břidlice.

Autorem kostela a zřejmě i márnice byl pražský stavitel Johann Georg Aichbauer mladší, navrhnul i podobu kostelů v nedalekých Starých Křečanech, Jilemnici nebo Buquoyského paláce v Praze, kde sídlí francouzské velvyslanectví. Podnět ke stavbě kostela dal tehdejší majitel šluknovského panství Alois Thomas Raimund hrabě Harrach. "Počátkem 20. století byl objekt částečně upraven a využit pro potřeby pomníku obětí válek," uvedl jiříkovský farář páter Jozef Kujan.
 
Jiříkov leží na západním okraji Šluknovského výběžku. V současné době žije v městečku plném církevních památek kolem 4000 lidí, ještě na začátku minulého století mělo město 10.000 obyvatel. Kromě kostela svatého Jiří stojí v části Filipov na hranici s Německem bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů z roku 1870. V lednu si tam každý rok stovky věřících připomínají zázračné uzdravení jiříkovské obyvatelky Magdaleny Kade v roce 1866. Ve zdejším klášteře svatého Karla Boromejského žily do 90. let minulého století jeptišky, které se staraly o nemocnici a později o ústav sociální péče. V současné době se klášter snaží opravit středisko volného času Schrödingerův institut, které se stará o děti ze Šluknovského výběžku.
 
zdroj: ČTK