Unikátní nález přerovských archeologů aspiruje na objev roku

Unikátní nálezy archeologů v Přerově spjaté s osobností Jana Amose Komenského aspirují na ocenění nález roku. Objev uličky, po níž Komenský kráčel, a bratrského sboru z 16. století je za Olomoucký kraj nominován na Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro Futuro. Místo odborníci navrhli rovněž prohlásit kulturní nemovitou památkou. ČTK to dnes řekli zástupci olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).

"Nález neporušené dlažby uličky mezi domy bratrského sboru z 16. století byl v kraji vybrán jako nejlepší příklad záchranného archeologického výzkumu za rok 2013 a nominován do celostátního kola Ceny NPÚ Patrimonium pro Futuro," uvedl Vlastimil Staněk z NPÚ.
 
Archeologové v lokalitě Na Marku působili v letech 2012 až 2013. Podle odborníků výsledky průzkumu potvrzují, že odkryté stavební konstrukce lze ztotožnit s objekty bratrského sboru a bratrského domu se školou vystavěných v 2. polovině 16. století. "Mezi oběma objekty byl zachycen průběh zcela neporušené původní uličky z kamenné dlažby, která je ukázkou řemeslné práce své doby. Jde o jeden z nejkrásnějších příkladů zpevnění komunikace pro pěší z období 16. století u nás," doplnil Staněk.
 
Podle odborníků má nález středoevropský význam, neboť se prokazatelně vztahuje ke Komenskému, jenž ve městě v této době působil. Radnice kvůli významu nálezu nakonec ustoupila z původního plánu vybudovat zde parkoviště. Unikátní nálezy bude příštím generacím připomínat nová odpočinková zóna. Lokalita má šanci, že se zařadí na seznam kulturních památek. "Žádost stále leží na ministerstvu kultury," řekl dnes ČTK archeolog Jan Mikulík, který se na výzkumu podílel.
 
Přerovská lokalita Na Marku byla do soutěže NPÚ Patrimonium pro Futuro v kategorii Objev, nález roku 2013, nominována spolu s objevem středověkých nástěnných maleb v kostele sv. Havla v Kuřívodech na Liberecku a nálezem systému historických výpustí rybníka Jordán v Táboře. Ceny soutěže NPÚ v několika kategoriích budou předány u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví v září.
 
zdroj: ČTK