Soud v přerovské kauze odkrýval okolnosti opravy zimního stadionu

Sporné záležitosti týkající se pět let staré rekonstrukce zimního stadionu v Přerově byly dnes hlavním tématem jednání olomouckého okresního soudu, který se zabývá přerovskou korupční kauzou. Kvůli této zakázce a stavbě domova důchodců jsou obžalovány špičky přerovské radnice a dva úředníci. Podle žalobce stály veřejné zakázky podstatně více a zástupci radnice při nich upřednostnili místní stavební firmu Přerovská stavební. Obžalovaným v čele s dosluhujícím primátorem Jiřím Lajtochem (ČSSD) hrozí mnohaleté vězení. 

Podle žalobce obžalovaní vědomě nechali u obou zakázek udělat všechny dodatečné vícepráce stejnou stavební firmou, jež zakázky vyhrála, aniž bylo vyhlášeno výběrové řízení. V případě zimního stadionu prý obžalovaní obešli zákon tím, že z objemu zakázek vyjmuli instalaci světelné tabule. "Světelnou tabuli vyjmuli z původní zakázky a převedli ji na stoprocentně vlastněnou společnost Teplo Přerov. Z původní vysoutěžené zakázky ta signalizační tabule zmizela, i když ve skutečnosti tam zůstala a udělal ji někdo jiný," řekl ČTK žalobce Robert Henzel. 
    
Na zakázce se tak "ušetřilo" 4,9 milionu korun, o které se poté mohly vícepráce navýšit. Předání zakázky u soudu potvrdili zástupci firmy, kteří na výrobě tabule pracovali. "Bylo nám řečeno, že Přerovská stavební nemá na tabuli peníze. Jediné pozitivní bylo, že zakázku s námi dokončí Teplo Přerov. Já jsem s tím nesouhlasil, smluvní stav byl s Přerovskou stavební," uvedl zástupce firmy, která tabuli pro zimní stadion vyráběla. 
    
Podle svědků se sice vždy vypisovalo výběrové řízení, v případě Tepla Přerov se však podepsala jen smlouva. Obhájci poukazovali na to, že byl obrovský časový tlak na zakázku i kvůli existenci přerovského hokeje. "Přerušení sezony by mělo zásadní dopad," uvedl zástupce hokejového klubu. 
    
Soud se případem bude zabývat i ve čtvrtek a příští týden. Pozvány mají dvě desítky svědků. Ti by se měli vyjadřovat i k další sporné zakázce týkající se stavby domova důchodců. I tam byla cena zakázky výrazně překročena, zvýšila se asi o 30 milionů na více než 167 milionů korun. 
    
V kauze, která se před soud dostala po třech letech vyšetřování, je ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby obžalován primátor Lajtoch, jeho tehdejší náměstek Josef Kulíšek (ODS), radní Václav Zatloukal (ČSSD) a Jaroslav Čermák (ODS) a úředníci z odboru rozvoje a z oddělení investic Pavel Galu a Jiří Raba. 
    
Podle žalobce primátor Lajtoch a radní Zatloukal získali majetkový prospěch. Lajtochovi měla stejná stavební firma postavit bazén, v případě dalšího radního se zase podílela na stavbě jeho rodinného domu. Primátor i jeho kolegové vinu odmítli. 
 
zdroj: ČTK