Šampaňské nejen pro slavnostní okamžiky

Kvalitní šampaňské už dávno není jen výsadou luxusních událostí a slavnostních přípitků. Čím dál více milovníků šumivých vín si uvědomuje kvality pravého šampaňského a dopřává si je i mimo významné události. Šampaňské tak pozvedne každou příležitost v jedinečný prožitek, ať je jí oslava či večeře s partnerem nebo přáteli. Potěší také jako originální dárek.  

„Šumivá vína ze Champagne se vyrábí tradiční metodou kvašení v lahvi a to výhradně ze tří odrůd: Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay. Šampaňské víno je jedinečné a k tomu přispívá i křídové podloží, které mu dává unikátní mineralitu,“ říká Filip Jantač z Global Wines. Oblast Champagne se dělí na pět základních regionů - Montagne de Remis, Côte de Blanc, Vallée de la Marne, Aube a Côte de Sézanne. Mezi nejprestižnější a nejoblíbenější šampaňské se řadí například značky Pol Roger či Lanson. 

Šampaňský dům Lanson 

Patří k nejstarším šampaňským domům ve Francii, jeho historie se datuje až do roku 1760 a řadí se tak k vinařstvím, které byly založeny již před Francouzskou revolucí a přežily dodnes. Syn zakladatele firmy Lanson byl maltézským rytířem, a proto se stal znakem firmy Maltézský kříž. Později vstupuje do firmy Jean - Baptiste Lanson, který přinesl šampaňskému jméno Lanson.

Lanson dodává svá šampaňská vína na španělský, anglický a švédský královský dvůr. Velkou poctou pro firmu Lanson je skutečnost, že si jej jako hlavní šampaňské vybral šéfkuchař a majitel špičkových restaurací Alain Ducasse. Jedna z jeho restaurací se pyšní oceněním tří Michelinských hvězdiček.

Šampaňské Pol Roger

Vinařství Pol Roger založil mladý Pol Roger z francouzské vesnice Ay, která je proslulá svými vinicemi. Již v 18 letech prodal své první víno. Rodina v roce 1851 založila firmu na produkci vín a přestěhovala se do města Epernay. Pol Roger od počátku vyvíjel nové metody výroby suchého šampaňského. Vína se ve Francii okamžitě proslavila a později si našla i svého spojence v Sirovi Winstonu Churchillovi, který si víno velmi oblíbil. Pol Roger po něm dokonce pojmenoval speciální edici - Cuvée Sir Winston Churchill. „Když zvítězíte, zasloužíte si ho. Pokud prohrajete, potřebujete ho," řekl k vínům Pol Roger Sir Winston Churchill.

Velkou poctu následně zažilo vinařství Pol Roger v dubnu roku 2011, kdy bylo vybráno šampaňské Brut Réserve Non Vintage Magnum, aby jako jediný dodal své víno na recepci, která následovala po obřadu královské výsosti prince Williama a jeho snoubenky Catherine ve Westminsterském opatství v Londýně.