Řeka Bečva je v Hranicích téměř bez vody, čistí se jez

Téměř bez vody navzdory současným dešťům je v těchto dnech řeka Bečva v Hranicích na Přerovsku. Vodohospodáři se pustili do plánované údržby a čištění tamního jezu. Voda se musela kvůli tomu nad jezem vypustit. Hranický jez plní důležitou funkci při povodních; pravidelné údržbě se podrobuje každoročně v září. Koryto Bečvy by se mělo vodou znovu naplnit od neděle, informovali ČTK zástupci Povodí Moravy.  

"Hlavním důvodem srážky jezu je, abychom zkontrolovali jez, zda je v pořádku. Kontrolujeme ty části, které jsou běžně pod vodou, takže za běžného provozu to není možné," řekla ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
 
Takzvaná jezová zdrž je vypuštěna po dobu sedmi dnů. Vodohospodáři kromě pravidelné údržby odstraní během této doby také naplavené stromy nad jezem po zvýšených průtocích, vyčistí svodné kanály a sběrné studny. "Při srážce se také provádí kontrola břehového opevnění celého nadjezí, které je po celý rok zatopené vodou," doplnila mluvčí povodí.
 
Podobná opatření dělali vodohospodáři v polovině prázdnin také na Bečvě v nedalekém Přerově. I tam museli vypustit vodu nad jezem; těžká technika tam v korytě řeky odstraňovala štěrkopískové nánosy. Podle odborníků šlo o preventivní zásah pro přípravu koryta na zimní a jarní ledochody. Povodí Moravy předpokládalo, že vytěží zhruba 1500 tun nánosů, což je výrazně méně než loni.
 
zdroj: ČTK