Přerovský primátor Lajtoch zůstává nadále obviněn kvůli zakázkám

Přerovský primátor a senátor Jiří Lajtoch (ČSSD) a jeho pět kolegů z Přerova zůstávají i nadále obviněni v údajné korupční kauze. Usnesení žalobkyně krajského státního zastupitelství, která v březnu jejich stíhání zastavila, zrušil nejvyšší žalobce. Případ jí vrací už potřetí. Mělo by to přitom být podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) naposledy. Pokud se nezmění důkazní situace, měli by být podle názoru NSZ tito lidé z přerovského magistrátu postaveni před soud.

"Usnesení státní zástupkyně bylo zrušeno již potřetí za sebou. Pokud v dalším řízení nedojde k zásadní změně důkazní situace, pak bude třeba nadále respektovat, že výsledky vyšetřování dostatečně odůvodňují postavení obviněných před soud," řekla dnes ČTK mluvčí NSZ Helena Markusová. Znamená to, že pokud žalobkyně nezjistí další důvody, které by opravňovaly k zastavení trestního stíhání, bude muset obviněné obžalovat. O jejich vině pak bude rozhodovat soud.
 
Rozhodnutí nejvyššího žalobce přerovského primátora Lajtocha zaskočilo. Informaci se dozvěděl až od ČTK. "Věřil jsem tomu, že už to skončí. Trestní stíhání je nesmyslné, nechápu ho. Mám pocit, že čím více je důvodů v náš prospěch, je to stejné a nikoho to nezajímá," řekl dnes ČTK Lajtoch.
 
Kauza, která se táhne již dva roky, se týká dvou veřejných zakázek na rekonstrukci zimního stadionu a stavbu domova důchodců. Obě stály podstatně více, než město plánovalo. Například cena domova pro seniory se zvýšila zhruba o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Navíc takzvané vícepráce vykonala bez dalšího výběrového řízení stejná firma, která zakázku vyhrála.
 
Případ doprovázejí protichůdné právní názory. Žalobkyně olomouckého krajského státního zastupitelství Marie Kodytková zastavila stíhání obviněných v březnu i potřetí, přestože její nadřízení měli na případ jiný názor. Dostala tehdy pokyn k podání obžaloby, kterou však s odůvodněním, že je nezákonný, odmítla podat. "Po letech odborné praxe dokážu přesně rozlišit jaké jednání je a jaké jednání není trestným činem. V tomto případě se obvinění žádného trestného činu nedopustili," řekla tehdy ČTK Kodytková. Její reakci na to, že se jí případ znovu vrací na stůl, se dnes ČTK získat nepodařilo. V práci není k zastižení.
 
Kromě primátora Lajtocha zůstává podle rozhodnutí NSZ i nadále obviněn první náměstek Josef Kulíšek (ODS), radní Václav Zatloukal (ČSSD) a Jaroslav Čermák (ODS) a úředníci z odboru rozvoje a z oddělení investic Pavel Gala a Jiří Raba. Policie je navrhla obžalovat ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby.
 
zdroj: ČTK