Přerované si připomínají expozicí výročí bombardování města

Přerované si mohou ode dneška připomenout 70. výročí bombardování svého města. Do listopadových dnů roku 1944 je přenese výstava Zkáza z nebe, kterou doprovázejí i autentické exponáty. Následky náletů návštěvníkům přiblíží prostřednictvím dobových fotografií, speciálních modelů, ale i trosek letadel. Expozice má také připomenout letecké boje nad Přerovem a jeho okolím.

Výstava je rozdělena na dvě části. První z nich se zaměřuje na bombardování města 20. listopadu 1944, na kterém mělo odle odborníků svůj podíl počasí. Nad hornoslezskou oblastí, kam původně americké bombardéry mířily, se počasí zhoršilo, a tak změnily trasu a obrátily se na záložní cíle. "Toho dne mezi 12:00 a 13:45 bylo odbombardováno sedm moravských měst a jedno slezské. Přerov měl nejnižší ztráty, ale i 13 mrtvých velmi významně zasáhlo do událostí města. Mnohé ulice byly navíc zničeny," uvedl kurátor výstavy Aleš Drechsler.
 
Mezi mrtvými byli čtyři muži, pět žen a čtyři děti. Nejvíce obětí bylo v Kozlovské ulici, kde zemřelo sedm lidí. V Přerově bylo po náletech 15 domů zcela zničeno, 17 těžce zničeno a stopy zanechaly nálety i na dalších 177 objektech. "Výstava Zkáza z nebe má především připomenout osudy příslušníků 15. americké letecké armády, jejich německých protivníků, ale i jména nevinných obětí," podotkl kurátor Zdeněk Schenk.
 
Druhá část expozice je věnována událostem, které se před 70 lety odehrály ve vzduchu. Návštěvníci na ní zhlédnou dobové fotografie, výjevy letecké bitvy i skutečné vraky letadel. "Přerov ležel na příletových trasách bombardérů k hornoslezským rafineriím, které tam mířily převážně v druhé polovině roku 1944. Nad územím Přerovska i Olomoucka došlo k několika leteckým bitvám, přičemž ta největší se váže k 17. prosinci 1944, kdy vraky zasažených amerických i německých letadel padaly do okolí Přerova. Šlo třeba o zřícené stroje u Troubek, Kokor a Rokytnice," uvedl Drechsler.
 
Expozice Zkáza z nebe bude v prostorách zámku otevřena do března 2015.
 
zdroj: ČTK