Přerov podepsal smlouvu s novým dopravcem, MHD zajistí na 10 let

Zástupci Přerova včera podepsali smlouvu s novým dopravcem, který zajistí městskou hromadnou dopravu ve městě na příštích deset let. Lidé by však změnu pocítit neměli. Tendr totiž vyhrála firma Dopravní a logistická společnost Přerov, která dopravu ve městě zajišťuje v nouzovém režimu už více než dva roky. Je navíc dceřinou firmou Slovenské autobusové dopravy Trnava, která v Přerově provozovala autobusovou dopravu od roku 2009. O změně jízdného se zatím neuvažuje. ČTK o tom informovali zástupci přerovského magistrátu. 

"Smlouvu jsme uzavřeli na dobu deseti let, platit bude od 1. dubna letošního roku do konce března roku 2024. Věřím, že Přerované budou se službami spokojeni a že případné nedostatky či stížnosti se vyřeší ke spokojenosti obou stran," uvedl po podpisu smlouvy primátor Jiří Lajtoch (ČSSD). 
    
Vítěze tendru na provozování MHD vybralo město na konci loňského roku. Dopravní a logistická společnost Přerov provozování dopravy zajistí za 136,8 milionu korun bez DPH. Je to o více než sto milionů korun méně, než se původně předpokládalo. O zakázku se ucházela také firma ČSAD Havířov, která nabídla, že dopravu zajistí za 190 milionů korun. "Garantujeme, že budeme při provozování MHD dodržovat zadávací podmínky města Přerova," uvedl zástupce Dopravní a logistické společnosti Tomáš Brada. 
    
Nižší cenu vítězný dopravce zdůvodnil tím, že dokoupili autobusy na plyn a náklady nebudou tak vysoké, jak předpokládali. Několik dní před podpisem smlouvy se však zástupci dopravce pokusili změnit dodatek smlouvy týkající se reálné ceny dopravního výkonu za příslušné období. V usnesení rady stojí, že změna formulace by znamenala navýšení celkové ceny zakázky zhruba o 110 milionů korun. Radní však dodatek odmítli. 
    
Dopravní a logistická společnost Přerov je dceřinou firmou Slovenské autobusové dopravy Trnava, která provozovala MHD v Přerově v minulosti. Městu však v roce 2011 vypověděla smlouvu, neboť jako zahraniční dopravce ve městě tuto službu ze zákona provozovat nesměla. Firma za to dostala i pokutu. Provozování MHD v Přerově následně převzala na provizorní dva roky její dceřiná firma, která nakonec tendr vyhrála. 
    
Slovenští zástupci firmy dnes uvedli, že mají do budoucna v plánu vybavit přerovské autobusy systémem GPS, který dá jasnou a přehlednou informaci o kvalitě a sytému jízdy řidičů. Informace tak pomohou například při řešení stížností. Společnost také pracuje na vývoji aplikace pro chytré telefony. Ty umožní cestujícímu se online připojit do systému, který ho navede na nejbližší autobusovou zastávku. Navíc mu tato aplikace ukáže podle jeho požadavků i číslo spoje a čas odjezdu. 
    
Podle primátora Lajtocha je Přerov prvním z měst, které nového dopravce MHD vybíralo podle nového zákona o veřejné službě. Záměr města musel být například zveřejněn rok dopředu v evropském věstníku. 
 
zdroj: ČTK