Policisté našli matku mrtvých novorozenců, asi nezemřeli násilně

Policisté našli matku dvou mrtvých novorozenců, které objevili v pondělí v lese u Paseky na Olomoucku. Děti zřejmě nezemřely násilnou smrtí, řekla dnes ČTK krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková. Žena je nyní hospitalizována s poporodními komplikacemi v Olomouci. Zda žena dvojčata porodila mrtvé, nebo živé a ponechala je tam svému osudu nyní zjišťují znalci.

Matka zatím z ničeho obviněna nebyla. "Nevylučuje se nic, zatím se ale neprokázalo, že děti zemřely cizím zaviněním. Nyní to bude na znaleckých posudcích, které prokážou, zda se děti narodily mrtvé nebo umřely bezprostředně po porodu. Trvat to bude několik týdnů. Odborníci budou zkoumat, jak děti vypadaly bezprostředně po porodu, i to, jak dlouho byla tělíčka v lese," uvedla policejní mluvčí.
 
Pokud by se prokázalo, že žena děti porodila živé a ponechala je v lese svému osudu, dopustila by se trestného činu. V případě, že by se narodily mrtvé, šlo by jen o přestupek.
 
Kdy přesně žena dvojčata porodila, policisté zatím nevědí. Podle informací ČTK s nimi nespolupracuje. Žena je nyní v olomoucké fakultní nemocnici. "Leží na porodnicko-gynekologické klinice s komplikacemi po porodu, nyní je ve stabilizovaném stavu. Hospitalizována bude pravděpodobně do konce týdne," řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Egon Havrlant. Její věk lékaři neznají, žena u sebe neměla doklady a sdělila jim pouze své jméno. Podle informací Olomouckého deníku je jí 31 let. Ženu ještě v pondělí střežili na klinice policisté, odpoledne poté podle informací ČTK odtud odešli s tím, že pominuly důvody možné vazby.
 
Na ženu upozornili policisty lékaři šternberské nemocnice, kam zavítala ještě před svým porodem. "Žena vyhledala v minulosti lékařskou pomoc ve šternberské nemocnici z důvodu přetrvávající bolesti hlavy. Své těhotenství však po celou dobu lékařům tajila, až výsledky vyšetřování ukázaly, že je ve vysokém stupni těhotenství," řekla dnes ČTK mluvčí skupiny Agel Hana Szotkowská.
 
Lékaři podle ní ženě na základě výsledků vyšetření doporučili hospitalizaci, kterou však důrazně odmítla a podepsala revers. "Lékaři se ji aspoň snažili přimět k ambulantní léčbě, když však na první smluvenou schůzku s lékařem žena nedorazila, věc nemocnice ještě týž den nahlásila policii," doplnila mluvčí. Dodala, že lékaři udělali maximum, nastávající matka však jejich péči po celou dobu odmítala, poskytla jim nepravdivé osobní údaje a po celou dobu lékaře mystifikovala. Podle informací ČTK žena pochází ze sociálně slabého prostředí, může jít i o bezdomovkyni.
 
Mrtvé novorozence našli policisté jen necelé dva týdny po nálezu mrtvého dítěte v Novém Malíně na Šumpersku. Novorozenec ležel v igelitové tašce v korytě potoka, který protéká obcí. Z vraždy dítěte kriminalisté pár dní po nálezu obvinili pětadvacetiletou ženu, matku dítěte. Soud ji poslal do vazby kvůli útěku i možnému ovlivňování svědků. Ženě hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.
 
zdroj: ČTK