Pivovar Zubr loni zvýšil prodej o dvě procenta na 240.000 hl piva

Přerovský pivovar Zubr loni zvýšil prodej piva meziročně o dvě procenta na zhruba 240.000 hektolitrů. Pivovar vykázal nárůst prodeje sudového piva, zvýšil export a odbytu pomohlo i teplé počasí v předvánočním období, kdy poptávka po pivu každoročně výrazně roste. ČTK to řekl ředitel Pivovaru Zubr Tomáš Pluháček. 

"Měli jsme úspěšný listopad a především prosinec, kdy jsme prodali více piva než v závěru roku 2012. Lidé před vánočními svátky každoročně nakupují víc piva, ale na konci loňského roku prodej zvýšilo i teplé počasí," uvedl Pluháček. Pokud mrzne, spotřeba piva obecně klesá, protože lidé dávají přednost teplým alkoholickým nápojům, jako je punč či grog. 
    
Pivovar Zubr loni zvýšil prodej sudového piva. Zhruba 65 procent produkce stáčí do sudů, kterými zásobuje několik tisíc odběratelů v Česku a na Slovensku. "Ač celkové celostátní statistiky dlouhodobě ukazují pokles konzumace točeného piva v hospodách, tak pivovaru Zubr se podařilo prodej sudového piva nejen udržet, ale dokonce i mírně zvýšit," podotkl Pluháček. 
    
Export se na loňském prodeji Pivovaru Zubr podílel takřka 30 procenty. Hlavním vývozním teritoriem zůstalo Slovensko. Pivovar loni vyvážel také do Ruska, Švédska, Finska a na Ukrajinu. První zásilky plechovek s pivem Zubr zamířily i do Vietnamu. "Vietnam se nám zajímavě rozjíždí a už jsme na tamní trh dodali několik tisíc hektolitrů piva," řekl Pluháček. 
    
Přibližně čtyři až pět procent produkce Pivovaru Zubr loni tvořila ochucená piva, jejichž popularita u tuzemských konzumentů v posledních letech prudce rostla. "Naše výroba ochucených piv byla loni stejná jako v roce 2012. Na tuzemském trhu se celkově prodá zhruba půl milionu hektolitrů ochucených piv a myslím si, že už to moc stoupat nebude," míní Pluháček. 
    
Tuzemské pivovary podle odhadu Českého svazu pivovarů a sladoven navařily za tři čtvrtletí loňského roku takřka o tři procenta méně piva než ve stejném období roku 2012. Podle pivovarníků pokles spotřeby způsobilo především nepříznivé počasí. 
    
Ve finančních plánech na letošní rok vedení Pivovaru Zubr plánuje udržet celkový prodej piva na loňské úrovni. "Budeme se snažit zvýšit export, abychom maximálně využili zajímavou změnu kurzu koruny vůči euru. Prioritou bude i prodej sudového piva" podotkl Pluháček. 
    
Pivovar Zubr patří do pivovarnické skupiny středomoravských pivovarů Zubr, Holba a Litovel. Jejich roční výstav je do jednoho milionu hektolitrů piva. Závody prodávají svá piva především na Moravě a ve východních Čechách. 
 
zdroj: ČTK