Olomoucký soud začal projednávat případ velkopěstírny marihuany

Před olomouckým krajským soudem dnes stanuli dva muži z Vietnamu a jeden z Olomouce, kteří podle obžaloby loni vybudovali a provozovali velkopěstírnu marihuany. Nacházela se v jedné z průmyslových hal na kraji Olomouce a vybavena byla špičkovou technikou v hodnotě milionu korun. Zisk obžalovaných odhadli kriminalisté na několik stovek tisíc korun. Za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy hrozí mužům až deset let vězení.

Podle obžaloby pěstovali obžalovaní marihuanu v hale několik měsíců do loňského září, kdy je policie zadržela. Kriminalisté na místě zajistili přes 1100 rostlin konopí různého vzrůstu a zhruba 23 kilogramů polosušené a sušené rostlinné hmoty. Podle policistů šlo o jednu z největších pěstíren na střední Moravě za posledních několik let.
 
V čele skupiny stál obžalovaný Karel Zach, který platil elektřinu spotřebovanou při provozu pěstírny, zajišťoval dovoz materiálu i potraviny pro dva Vietnamce, kteří konopí v hale pěstovali a nevycházeli ven.
 
Zach dnes u soudu řekl, že pouze zprostředkoval pronájem haly, ve které vietnamský podnikatel podle jeho informací plánoval vyrábět sojový sýr tofu. O tom, co se v hale skutečně dělo, prý neměl ponětí.
 
Halu si Zach pronajal a následně ji za úplatu poskytl Vietnamci. "Poté, co jsem mu objekt předal, tak jsem do haly nevstupoval. Podnájemce vznesl požadavek, jestli můžu zajistit zásobování jeho zaměstnanců formou cateringových služeb," tvrdí Zach, podle kterého se dohoda týkala zásobování potravinami a sanitárními prostředky.
 
Hala v ulici Na Sezníku v olomoucké místní části Černovír, kterou kriminalisté sledovali několik měsíců, dříve sloužila jako výrobní hala. Podle kriminalistů byla pěstírna vybavena špičkovou technologií včetně elektroinstalace, vzduchotechniky či zavlažování, nechyběl tam ani sklad na substráty. Vypěstovaná marihuana byla velmi kvalitní a mezi odběrateli po ní byla velká poptávka. Zach tvrdí, že netuší, kdo technologii v hale instaloval.
 
Soud bude v následujících dnech pokračovat výslechem svědků a dalším dokazováním.
 
zdroj: ČTK