Olomoucké Výstaviště Flora obnoví oblíbenou výstavu růží

Několik tisíc růží provoní na začátku června olomoucké Výstaviště Flora, které obnovuje výstavu zaměřenou na tyto oblíbené květiny. Akce nazvaná Vyznání růžím doprovodí tradiční veletrh Mezi námi zaměřený na pomůcky, vybavení a služby pro handicapované. Obě výstavnické akce začnou 6. června a skončí 8. června.

Výstavu růží olomoucké výstaviště pravidelně organizovalo v 70. letech, kdy si přehlídka získala značnou popularitu. "Výstavu růží, kterou byla Olomouc proslulá, se výstaviště rozhodlo oživit. Bude jí patřit pavilon E s velkou expozicí růží, doplní ji zahradnické trhy na venkovních plochách," řekl dnes novinářům ředitel Výstaviště Flora Jiří Uhlíř.
 
V pavilonu E a jeho okolí bude vystaveno přes 3000 řezaných růží od tuzemských, polských, slovenských a nizozemských pěstitelů. K vidění budou i pouštní růže, bylinky, vázy a květinové nádoby. Návštěvníci mohou navštívit Růžovou čajovnu či ochutnat růžová vína s označením rosé.
 
"V nabídce výstavy se objeví i někdejší hit turistů přijíždějících z dovolené v Bulharsku, a to proslulá bulharská růžová kosmetika," podotkla Zuzana Studená z Výstaviště Flora, podle níž jsou tyto kosmetické výrobky obohacené o růžovou vodu a růžový olej stále populární. K výrobě jednoho kilogramu růžového oleje je třeba zpracovat tři tuny růžových květů. "Pro vysokou cenu je olej ze speciální odrůdy růže pěstované v Údolí růží nazýván také bulharských tekutým zlatem," podotkla Studená.
 
Na výstavnické akci Mezi námi, která bude letos poprvé spojena s veletrhem poskytovatelů sociálních služeb, přislíbily účast humanitární a neziskové organizace, občanská sdružení, chráněné dílny i ústavy sociální péče. Na výstavišti se představí specializované firmy nabízející zdravotní pomůcky pro handicapované, úpravy vozů pro tělesně postižené, schodišťové systémy a zvedací plošiny. Prezentovat se budou výrobci ortéz, ortopedických a zdravotních pomůcek. Pro akci Mezi námi pořadatelé vyčlenili pavilony G a H a Smetanovy sady.
 
"Veletrh poskytovatelů sociálních služeb byl poprvé loni na Horním náměstí a setkal se s pozitivním ohlasem. Letos je program Horního náměstí nabitý a nechtěli jsme pozornost dělit, proto jsme se rozhodli připojit k akci Mezi námi, která se tradičně koná v areálu olomouckých parků," uvedla náměstkyně olomouckého primátora Eva Machová (TOP 09).
 
Součástí programu červnové výstavy Mezi námi bude soutěž ve vaření kotlíkového guláše. "Akce bude kvalifikací na Mistrovství ČR ve vaření kotlíkového guláše," uvedla Studená. Vstup na obě výstavy je zdarma.
 
zdroj: ČTK