Na lávce U loděnice v Přerově opět hořely kabely, škoda 2 mil. Kč

Lávku u Loděnice v Přerově zasáhl dnes ráno požár. Po roce a půl opět hořely kabely vedoucí pod mostem. Kvůli vysokému napětí musela být v centru města vypnuta elektřina, teprve poté mohli hasiči začít likvidovat oheň. Při požáru nebyl nikdo zraněn, most musel být na několik hodin uzavřen. Hasiči museli zároveň postavit na řece Bečvě norné stěny pro zachytávání odpadu, řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Škoda je podle policie předběžně odhadnuta na dva miliony korun. Ke stejnému požáru lávky, ve které vedou elektrické kabely, vyjížděli hasiči loni v květnu. 

Požár zasáhl kabely vedoucí pod mostem kolem 09:00. Vzhledem k tomu, že byl most pod napětím, hasiči nejprve ochlazovali okolí. Po vypnutí elektřiny mohli zahájit likvidaci požáru. "Požár mají už nyní zlikvidovaný. Na místě však zůstávají, budou sbírat z řeky Bečvy to, co tam napadalo - jde o izolaci vedení vysokého napětí a použitou hasební látku," uvedla Hacsiková. Hasiči k tomu využili norných stěn, které v řece postavili. 
    
Podle náměstka primátora Michala Záchy (ODS) se na mostě pracovalo; zavěšeno tam bylo lešení a dělníci měli odstraňovat následky loňského požáru. Souvislost potvrdila i policie. "K zahoření došlo při provádění prací. Příčinu vyšetřujeme, zjišťujeme, zda nedošlo k porušení bezpečnostních předpisů," řekl dnes ČTK krajský policejní mluvčí Josef Bednařík. 
    
Město lávku na několik hodin uzavřelo, vpodvečer už byl most znovu otevřen. Předtím jej však prohlédl statik. "Podle statika tam můžeme lidi pustit, takové poškození tam nebylo. Objednali jsme však u něj ještě podrobnější prohlídku," řekl dnes ČTK náměstek Zácha. 
    
Požár se dotkl řady obyvatel města. Ve velké části Přerova byla vypnuta elektřina. Podle mluvčího skupiny ČEZ pro střední a severní Moravu Jaroslava Jurči se přerušení dodávky dotklo 5000 zákazníků, odpojeno muselo být 89 distribučních trafostanic. Posledním odběratelům byla dodávka obnovena kolem 11:30. "Zavinila to cizí firma, která není žádným našim dodavatelem a ani pro nás neprováděla žádné práce," řekl ČTK Jurča. Požár byl podle očitých svědků poměrně rozsáhlý, obavy ve městě vyvolal i kouř z hořící izolace. Kvůli mnoha dotazům obyvatel města se nakonec radnice rozhodla spustit sirény a oznámila lidem, co se stalo. Prostřednictvím rozhlasu je také vyzvala, aby nevětrali a zavřeli okna. 
    
Požár zasáhl lávku na stejném místě jako loni v květnu. Poškozena tehdy byla část krycí vrstvy a také bednění mezi nosníky pod mostovou deskou, škoda dosáhla 1,5 milionu korun. I tehdy stovky domácností zůstaly kvůli požáru bez elektřiny. Most musel být uzavřen několik dní, prohlédnout jej museli odborníci. Požár podle nich tehdy lávku na 45 minut zatížil teplotou 900 stupňů Celsia. Město nakonec kvůli uzavření lávky předčasně otevřelo nedaleký nový Tyršův most. 
 
zdroj: ČTK