Lékaři v Přerově završili operace dívky s vrozenou lomivostí

Přerovští lékaři dokončili sérii unikátních operací u sedmileté dívky s vrozenou vzácnou lámavostí kostí. Do čtyř dlouhých kostí na obou nohách jí voperovali speciální teleskopické hřeby. Naposledy zákrok provedli při jediné operaci na obou kostech zároveň. Děvčátko, u kterého hřeb vyvinutý v Kanadě použili lékaři jako první v Česku, by se mělo podle nich za tři měsíce poprvé v životě postavit na nohy.

"Operace, která byla Verunce provedena, je v Česku nová. Metodika, která je použita, jí dává velkou naději, že se postaví v budoucnu na nohy, bude chodit. Dříve tyto metodiky nebyly používány nebo nefungovaly. Tento typ operace by měl být nadějí pro ostatní pacienty. Je to věc, kterou začínáme, má prosperitu a naději," řekl dnes novinářům primář ortopedie přerovské nemocnice Pavel Přikryl.
 
Sedmiletá Veronika se narodila se vzácnou chorobou. Při růstu se jí ohýbají kosti a lámají se. Od narození měla už na dvě desítky zlomenin a velkou část života strávila v sádře a při rehabilitacích. Dosud se na nohy nepostavila. "Využili jsme moderního implantátu teleskopického hřebu, který dětem dovoluje růst končetiny a zároveň drží její tvar. Všechny čtyři dlouhé kosti končetin jsme během operací postupně narovnali. V plánu máme dodatečně vyrobit ortézy, se kterými by se mohla počátkem příštího roku postavit na nohy," uvedl lékař Karel Ročák z ortopedického oddělení.
 
Dívku nyní čeká ještě dlouhá rehabilitace. "Kvůli tomu, že dosud nechodila, má slabé nohy. Je potřeba vycvičit svaly tak, aby ji dokázaly udržet ve stoje," doplnil Ročák.
 
Spousta práce tak čeká především rodiče. Už po první operaci prý vidí velký pokrok. "Velký rozdíl je v tom, že jí ta noha přestala bolet. Předtím při každé změně počasí ji nožka strašně bolela. Od té doby jsme to už nezaznamenali. Uvidíme, za jak dlouho se postaví na své nožky," řekl ČTK tatínek Veroniky Jiří Hambálek. Dívka má ve škole odklad a navštěvuje za pomoci asistentky mateřskou školu.
 
Lomivost kostí je vzácné onemocnění, kterým v ČR trpí zhruba 20 dětí. Podobnou operaci by měly příští rok podstoupit v Přerově další dvě děti. Podle ortopeda Ročáka mají lékaři už nyní v ambulanci další dva pacienty s touto chorobou, tříletého chlapečka, který dosud prodělal 49 zlomenin, a stejně starou holčičku jako je Verunka. Operace jsou naplánovány na příští rok.
 
zdroj: ČTK