Italská firma Molinari koupila majoritní podíl v Hanácké kyselce

Italský výrobce lihovin Molinari koupil majoritní podíl ve firmě Hanácká kyselka, která patří mezi přední tuzemské výrobce minerálních vod. ČTK to sdělila mediální zástupkyně Molinari Kateřina Wheeler. Velikost podílu v Hanácké kyselce, který nyní vlastní Molinari, ani hodnotu transakce nezveřejnila.

"Východní Evropa spolu se severní Evropou se staly pro společnost Molinari pro několik příštích let klíčovými trhy. Akvizice společnosti Hanácká kyselka umožní Molinari svým premiérovým vstupem na trh nealkoholických nápojů silně posílit distribuční síť," uvedla mluvčí.
 
Italská firma Molinari ovládla Hanáckou kyselku prostřednictvím firmy DK Invest, ve které od Karlovarských minerálních vod (KMV) koupila 70 procent akcií. Firma DK Invest původně vlastnila 35 procent akcií Hanácké kyselky. Letos v červnu po vstupu italské firmy pak DK Invest od podnikatelky Evy Jakubkové koupila zbývajících 65 procent akcií Hanácké kyselky a stala se jejím jediným vlastníkem.
 
"Společnost Molinari usiluje o rozšíření své činnosti a o vstup svých produktů na tuzemský trh, řekl dnes ČTK mluvčí KMV Michal Donath. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže byl podle něj o této transakci informován. "Vztah KMV ke společnosti Hanácká kyselka je beze změny. KMV jsou nadále minoritním podílníkem bez možnosti ovlivňovat činnost společnosti Hanácká kyselka stejně jako předchozích 12 let," uvedl Donath.
 
V segmentu nealkoholických nápojů má společnost KMV podle Donatha v Česku tržní podíl zhruba 18 procent a na Hanáckou kyselku připadají dvě procenta.
 
Skupina Molinari byla založena v roce 1945 a nyní je v Itálii největším prodejcem likérů a sedmým největším prodejcem alkoholických nápojů. Firmě patří světové prvenství v prodeji nápoje sambuca, což je druh anýzového alkoholického nápoje italského původu. V roce 2012 společnost Molinari koupila italskou palírnu Ceschia, která vyrábí lihovinu grappa.
 
Společnosti Hanácká kyselka v roce 2011 vzrostly tržby za prodej vlastních výrobků a služeb z 283,3 milionu korun v roce 2010 na 305,3 milionu korun. Prodej minerální vody se zvýšil ze 45,1 milionu litrů v roce 2010 na 54,3 milionu litrů. Výsledky loňského hospodaření společnosti zatím nezveřejnila.
 
Hanácká kyselka zásobuje svou produkcí kromě tuzemského trhu také obchodníky na Slovensku a v USA. Firma zaměstnává necelou stovku lidí.
 
zdroj: ČTK