Hranice nechají lidi jezdit zdarma

Hranice na Přerovsku, které se v roce 2017 staly prvním městem v České republice s elektrobusy na všech spojích MHD, přidají brzy další primát. Zavádí bezplatnou hromadnou dopravu, a to jako první město v Olomouckém kraji.

Zadarmo se lidé tamními zelenými nízkopodlažními vozy svezou poprvé v pondělí.

„V letošním rozpočtu proto máme na MHD zdarma jako náhradu za jízdné vyčleněno 2,2 milionu korun,“ přibližuje Petr Bakovský, mluvčí hranické radnice.

Město se podle něj veřejné dopravě věnuje dlouhodobě kvůli zlepšení kvality ovzduší. Proto Hranice v listopadu 2017 jako první město v Česku vsadily na ekologičtější elektrobusy. Mají dojezd kolem 250 kilometrů, to osmnáctitisícovému městu stačí.

„Městské autobusy v Hranicích by dohromady za rok dokázaly šestkrát objet zeměkouli, najedou totiž více než 250 tisíc kilometrů. Jejich naftové motory tak představovaly podstatnou zátěž pro kvalitu ovzduší ve městě. Na devíti městských linkách je proto nahradí šest elektrobusů. Množství škodlivého oxidu uhličitého v ulicích se tím sníží o 200 tun ročně,“ uvedl tehdy Bakovský.

„Cílem je, aby hromadná doprava byla nejenom zdarma, ale aby jezdila v těch nejlepších časech a trasách. Chceme podnítit občany k častějšímu využívání MHD, mohl by se tak snížit počet lidí, kteří budou jezdit autem,“ doplňuje mluvčí.