Hanácké kyselce loni klesly tržby o 11 pct na 287 mil. korun

Společnosti Hanácká kyselka, která patří k předním tuzemským výrobcům minerálních vod, loni klesly tržby meziročně o 11 procent z 321 milionů v roce 2011 na 287 milionů korun. Firma vykázala zisk 1,3 milionu korun, který byl zhruba stejný jako v roce 2011. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy Hanácké kyselky, ve které má od letošního léta majoritní podíl italská firma Molinari. 

Společnost Hanácká kyselka loni zaznamenala citelný pokles prodeje minerální vody. Zatímco v roce 2011 prodala 54,3 milionu litrů minerální vody, tak loni její množství kleslo o 11 procent na 48,3 milionu litrů. 
    
Zhruba 52 procent tržeb Hanácká kyselka loni získala díky prodeji minerální vody prostřednictvím maloobchodních řetězců. Dalších 15 procent tržeb Hanácké kyselky připadlo na družstevní prodejny COOP a třetina na menší samoobsluhy. Tři procenta produkce minerální vody firma Hanácká kyselka loni exportovala na Slovensko a do USA. 
    
Letos v létě Hanáckou kyselku ovládla italská firma Molinari, a to prostřednictvím firmy DK Invest, ve které od Karlovarských minerálních vod (KMV) koupila 70 procent akcií. Firma DK Invest původně vlastnila 35 procent akcií Hanácké kyselky. Letos v červnu po vstupu italské firmy pak DK Invest od podnikatelky Evy Jakubkové koupila zbývajících 65 procent akcií Hanácké kyselky a stala se jejím jediným vlastníkem. 
    
"Společnost Molinari usiluje o rozšíření své činnosti a o vstup svých produktů na tuzemský trh, řekl ČTK mluvčí KMV Michal Donath. V segmentu nealkoholických nápojů má společnost KMV podle Donatha v Česku tržní podíl zhruba 18 procent. Hanácká kyselka měla loni na tuzemském trhu s minerálními vodami zhruba sedmiprocentní podíl. 
    
Skupina Molinari byla založena v roce 1945 a nyní je v Itálii největším prodejcem likérů a sedmým největším prodejcem alkoholických nápojů. Firmě patří světové prvenství v prodeji nápoje sambuca, což je druh anýzového alkoholického nápoje italského původu. V roce 2012 společnost Molinari koupila italskou palírnu Ceschia, která vyrábí lihovinu grappa. 
 
zdroj: ČTK