Extremistů se v Přerově sešlo asi jen 50, pochod městem odvolali

Včerejší demonstrace pravicových extremistů v Přerově byla zhruba po 40 minutách ukončena, ohlášený pochod městem se nekonal. Radikálů se na náměstí T. G. Masaryka sešlo asi jen 50. Druhého shromáždění proti neonacismu na náměstí Fr. Rasche se zúčastnila zhruba stovka osob, z toho kolem 80 byli přerovští Romové. Do současné doby nedošlo k narušení veřejného pořádku ani k žádnému protiprávnímu jednání, řekla kolem 16:00 ČTK policejní mluvčí Michaela Sedláčková. 

Policie také nezajistila žádné zbraně. "Celé bezpečnostní opatření probíhá v klidném režimu bez jakéhokoliv zásahu policie," uvedla Sedláčková. Policie kvůli shromáždění do Přerova povolala stovky mužů včetně pořádkových jednotek, dopravních hlídek, kriminalistů, antikonfliktního týmu, jízdní policie i vrtulníku. Policisté očekávali, že na akci pravicových radikálů přijde až 300 účastníků a na druhé shromáždění až 200 lidí. "Nemáme křišťálovou kouli, nemohli jsme situaci podcenit," doplnila Sedláčková. 
    
Organizátoři shromáždění na náměstí T. G. Masaryka svou akci nazvali "Protest proti kriminalitě, porušování zákonů ze strany policie a za práva všech slušných občanů této země". Po proslovu se měli účastníci vydat na pochod, jehož trasa vedla i kolem romských lokalit. Organizátoři chtěli původně projít centrem menšinové komunity v ulicích Kojetínská a Škodova, zhatila jim to ale oprava komunikací. Pochod magistrátu nahlásil Pavel Matějný, bývalý exponent Dělnické strany a nyní funkcionář nového uskupení Čeští lvi. 
    
Druhé shromáždění svolal občan Přerova jako "Protest proti neonacismu a za soužití bez násilí". Uskutečnilo se na náměstí Fr. Rasche. Účastníci vyslechli proslovy, akci doprovázela i hudební produkce. Policisté dohlíželi na příjezd účastníků a také hlídají, aby se obě skupiny demonstrantů nedostaly k sobě, což hrozilo zejména při nakonec neuskutečněném pochodu radikálů městem. Policisté budou v pohotovosti až do večerních hodin. 
    
Policie má v Přerově s podobnými akcemi zkušenosti již z nedávné minulosti. Extremisté se naposledy procházeli Přerovem s transparenty 1. května. Do města dorazilo kolem 300 účastníků, akce se obešla bez problémů. V roce 2011 jich bylo 200 a o dva roky dříve se demonstrace účastnilo zhruba 700 lidí. Akce tehdy skončila bitkou s policií. 
 
zdroj: ČTK