Co skrývají knihovny známých osobností?

Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, jaký jsi – hojně používané rčení, které ve svém základu není daleko od pravdy. Naše knihy a knihovny reflektují naše zájmy, slovy básníka jsou oknem do naší duše. Často uchovávají naše životní etapy a proměny. Knihovna dokáže odpovědět na otázky typu: Co jsi studoval? Baví tě vařit? Jsi lékař nebo právník? Ukázat knihovnu je vlastně jako ukázat kus svého soukromí.

Napadlo vás někdy, jaké knihy se skrývají v knihovnách slavných? My v knižním secondhandu Knihobot jsme se podívali do polic několika známých osobností a dohledali, které tituly si ve svých domovech hýčká třeba Vladimír Franz, herečka Magda Vašáryová nebo spisovatelka Petra Hůlová. A pokud byste se o jejich knihovnách chtěli dozvědět ještě víc, určitě koukněte na pořad „Máte knihovnu? A mohla bych ji vidět?“ na ČT Art.

Magda Vašáryová – příklad ukázkové knihovny

Knihovna oblíbené české a slovenské herečky odkazuje spíše na její politickou než hereckou kariéru. V policích u ní najdeme trilogii Ferdinanda Peroutky Budování sátu, knihu Rozpomínky spisovatele a politika Milana Uhdeho nebo titul Český liberalismus. Jako v každé knihovně nesmí chybět Čapek a – v případě Magdy Vašáryové obzvlášť – alespoň jeden Hrabal. I sama herečka má na svém kontě několik knih, které najdeme v její knihovně, třeba několik výtisků Terapie kulturou. A co se týče uložení knih, z její knihovny by si každý měl vzít příklad. Knihy před prachem chrání skleněné dveře, každá kniha má své místo a nikdy neleží jedna přes druhou.

Rozpomínky. Co na sebe vím – Milan Uhde
Jitro kouzelníků – Jacques Bergier
Budování státu – 3 díly – Ferdinand Peroutka
Terapie kulturou – Magda Vašáryová
Homo Sapiens – Yuval N. Harari
Homo Deus – Yuval N. Harari
Český liberalismus: Texty a osobnosti – Milan Znoj a kol.
Vabank – Michael Kocáb
Život bez smokingu – Bohumil Hrabal
Pozdravy – Karel Čapek
Naša nemoc – Timothy Snyder

Přetékající knihovna Vladimíra Franze

Knihovna tohoto známého umělce, hudebního skladatele a výtvarníka, ale i bývalého prezidentského kandidáta knihami doslova přetéká. Sám Franz přiznává, že knihoven má navíc několik. Asi není překvapením, že tu své místo má série knih Dějiny umění nebo Přehled stavebních slohů. Franzovi ale není cizí ani historie, v jeho knihovně najdeme publikace o druhé světové válce, ale i o Havlovi nebo Kunderovi. A beletrie? Našli jsme třeba titul Geniální přítelkyně od Eleny Ferrante – za nás dobrá volba.

Muž, který chtěl být bohem – Haakon Chevalier
Eichmann v Jeruzalémě – Hannah Arendt
Staletí kolem nás: přehled stavebních slohů – Jaroslav Herout
Dějiny umění – 10 svazků
Dějepis umění – komplet – Antonín Matějček
Havel – Michael Žantovský
Velké bitvy a osobnosti 2.sv. války – Winston Churchill
Geniální přítelkyně – Elena Ferrante
Mona Lisa virus – Tibor Rode
Kundera: Český život a doba – Jan Novák

David Vávra – knihovna věrná zájmům svého pána

Když se řekne Šumná města nebo Divadlo Sklep, není nikdo, kdo by si nevybavil Davida Vávru, člověka pěvně rozkročeného mezi architekturou a divadlem. A ne jinak je na tom jeho knihovna. Najdeme tu svazky Dějin českého divadla, Hry Osvobozeného divadla, ale i Encyklopedii světové architektury nebo Česko-anglický technický slovník. Mezi Vávrovy oblíbené knihy patří Winterbergova poslední cesta česko-německého spisovatele Jaroslava Rudiše a jeho knihovna skrývá i jeden zajímavý klenot – knihu o Josefu Váchalovi, jejíž hodnota dnes šplhá k 10 tisícům korun. A stejně jako Vladimír Franz, i David Vávra má knihoven několik.

Česko-anglický technický slovník – Tomáš Zahradníček
Dějiny českého divadla – 3 svazky – kolektiv
Hry Osvobozeného divadla – 3 svazky – Jan Werich, Jiří Voskovec
Encyklopedie světové architektury – našla jsem jen druhou sérii – Vladislav Dudák
Osma a skupina – Miroslav Lamač
Návraty – Josef Koudelka
Ottův zeměpisný atlas – František Machát
Váchal – kolektiv
Winterbergova poslední cesta – Jaroslav Rudiš

Petra Hůlová – vlastní knihy v knihovně

Má spisovatelka ve své knihovny knihy, které sama napsala? Má. I v překladech do cizích jazyků. Pokud patří mezi vaše oblíbené autorky, v Knihobotu je z druhé ruky pořídíte za pár korun. V její knihovně samozřejmě nechybí Hovory s TGM od Čapka, soubor her od Václava Havla nebo knihy současných autorů, třeba Anny Cimy (Probudím se na šibuji) nebo Radky Denemarkové. Zájem Petry Hůlové o duchovno a esoteriku dokládá kniha Zlatá ratolest významného anglického badatele v oblasti etnografie a kulturní antropologie Jamese Frazera, která je obsáhlým pojednáním o magickém a mystickém myšlení v méně rozvinutých společnostech.

Milk and Honey – Kateřina Olivová
Zlatá ratolest – James George Frazer
Stanice tajga – Petra Hůlová
Stručné dějiny hnutí – Petra Hůlová
Paměť mojí babičce – Petra Hůlová
Obyčejní lidé – Miroslav Vaněk
Peníze od Hitlera – Radka Denemarková
Hovory s TGM – Karel Čapek
Hry – Václav Havel
Baráky – František Stárek
Probudím se na šibuji – Anna Cima

Střídmá a neustále se proměňující knihovna Dominika Gazdoše

A na závěr nemůže chybět knihovna zakladatele Knihobotu, Dominika Gazdoše. Asi už tušíte, že zrovna majitel secondhandu, který razí heslo „posílejte knihy dál“, nebude mít knihovnu přes celý obývací pokoj. A máte pravdu. Dominikovu knihovnu tvoří jen pár polic, kde najdete knihy, ke kterým má vztah a ke kterým se vrací. Třeba knihu Inteligentní investor, Gemba Kaizen ale i beletristické klasiky, jako je Hobit nebo Foucaultovo kyvadlo. U knihovny samozřejmě nechybí krabice, kam odkládá knihy, které přes Knihobot najdou nového čtenáře.

Atlas Shrugged – Ayn Rand
Kapitál – Karl Marx
Anarchie, stát a utopie – Robert Nozick
1793 – Vlk a dráb – Niklas Natt och Dag
Gemba Kaizen – Massaki Imai
The Hobbit – J.R.R. Tolkien
Inteligentní investor – Benjamin Graham
Foucaultovo kyvadlo – Umberto Eco
The girl with the dragon tattoo – Stieg Larsson

Pro nahlédnutí do knihoven jsme využili pořad ČT Art „Máte knihovnu? A mohla bych ji vidět?“